Aktualności

Przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Dariusz Kurzawa na sesji w Gąsawie fot. UMWKP
Przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Dariusz Kurzawa na sesji w Gąsawie fot. UMWKP

Gąsawa: jesteśmy świadkami historii

Z okazji nadania praw miejskich gratulacje mieszkańcom Gąsawy (powiat żniński) złożyli przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa.

 

– Niech ta zmiana będzie taką, która przynosi samo dobro, również dla województwa kujawsko-pomorskiego i dla Polski – powiedziała przewodnicząca sejmiku.

 

– Jesteśmy świadkami historii – dodał wicemarszałek Dariusz Kurzawa. – Cieszymy się, że możemy tę historię pisać razem z państwem. To, że Gąsawa jest znowu miastem, jest waszym wspólnym sukcesem, sukcesem wszystkich mieszkańców.

 

Na uroczystej sesji rady miejskiej (8 stycznia) wojewoda Michał Sztybel wręczył przedstawicielom władz Gąsawy akt nadania tej miejscowości statusu miasta.

 

Gąsawa uzyskała prawa miejskie w 1388 roku, ale straciła je w 1934 roku. Procedura ponownego nadania tej miejscowości statusu miasta zaczęła się na początku ubiegłego roku. Zwieńczyło ją rozporządzenie Rady Ministrów z 27 lipca 2023 roku, w którym Gąsawa i 33 inne miejscowości w Polsce uzyskały prawa miejskie. W naszym województwie z tym gronie są również Kikół i Bobrowniki w powiecie lipnowskim.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 stycznia 2024 r.