Aktualności

Fot. Robert Sawicki
Fot. Robert Sawicki

Gala konkursu dla adeptów dziennikarstwa

W minioną sobotę (16 czerwca) w Zespole Szkół nr 1 w Bydgoszczy odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia VIII Konkursu Radiowego dla młodzieży, zorganizowanego przez Polskie Radio Pomorza i Kujaw oraz Stowarzyszenie Sympatyków Dziennikarstwa Młodzieżowego pod hasłem „Chciałabym/chciałbym to usłyszeć”. Jury, któremu przewodniczył dr Marek Rzepa z Radia PiK, pierwszą nagrodę przyznało Poli Klinowskiej z Osieka nad Notecią  za słuchowisko „Ostatni akt”. Podczas sobotniej uroczystości w bydgoskiej „Jedynce” laureatce nagrodę wręczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który w przeszłości sam uprawiał zawód dziennikarza radiowego i reportażysty.

 

Wręczając nagrodę Zbigniew Ostrowski powrócił do swoich doświadczeń radiowych, przytoczył kilka anegdot z czasów współpracy z radiową „Trójką” i życzył młodym dziennikarzom wytrwałości, aby pozostali wierni swojej pasji, ale przede wszystkim aby pozostali wierni sobie i zasadom etycznym, które im wpajano podczas minionego roku.

 

Konkurs od ośmiu lat towarzyszy Międzyszkolnym Regionalnym Warsztatom Dziennikarskim, które od ponad ćwierćwiecza organizuje dziennikarz i pedagog Mirosław Twaróg, zarażając dziennikarską pasją młodzież nie tylko z naszego regionu, ale i z sąsiednich województw. Warsztaty dziennikarskie, które prowadzi przy współudziale Młodzieżowego Domu Kultury nr 4 w Bydgoszczy, służą popularyzacji zasad warsztatowych i etycznych tego trudnego zawodu. Pozwalają one młodzieży nie tylko poznać praktyczne arkana zawodu dziennikarstwa prasowego, radiowego i telewizyjnego, ale służą też upowszechnianiu kultury języka polskiego oraz zapoznaniu z etycznymi aspektami pracy dziennikarzy. W trwających dziewięć miesięcy zajęciach uczestniczy co roku blisko stu amatorów dziennikarstwa – uczniów gimnazjów i szkół średnich. Po zdanym egzaminie wstępnym, pod okiem doświadczonych dziennikarzy regionalnych i ogólnopolskich mediów, gromadzą praktyczną wiedzę o warsztacie prasowym, radiowym i telewizyjnym.

 

Dotychczasowe dwadzieścia sześć edycji warsztatów ukończyło ponad dwa tysiące osób z ponad 400 szkół Kujaw, Pomorza, Wielkopolski i Mazur Warmii.

 

Gabinet Marszałka

 

18 czerwca 2018 r.

 

Fot. Robert SawickiFot. Robert SawickiFot. Robert SawickiFot. Robert SawickiFot. Robert Sawicki