Aktualności

Festyn Archeologiczny w Biskupinie, 17.09.2015, fot. Andrzej Goiński
Festyn Archeologiczny w Biskupinie, 17.09.2015, fot. Andrzej Goiński

Zapraszamy na smaki z przeszłości

Przed nami ostatni weekend wielkiego Festynu Archeologicznego w Biksupinie. Hasło tegorocznego wydarzenia to „Smaki w przeszłości”. Podczas imprezy można skosztować jadła i napojów z epoki kamienia, czasów biskupińskiego grodu i okresu pierwszych Piastów, a także specjałów starożytnej kuchni greckiej i rzymskiej. Nie brakuje także stoisk rzemieślników, pokazów tanecznych i licznych konkursów.

 

– Organizatorzy zapraszają nas tym razem do zanurzenia się w opowieści o tym, co i jak dawniej jedzono i jak kwestie związane z żywieniem organizowano. Że będzie to opowieść ciekawa, nie muszą nikogo przekonywać. Przygotowywane przez biskupińskie muzeum imprezy popularyzujące archeologię są uznaną marką, podobnie jak sama placówka. Tłumy, które co roku odwiedzają festyn najlepiej świadczą o tym, że jest to wydarzenie wyjątkowe – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Goście festynu dowiedzą się między innymi na czym polega praca archeologa i co dzieje się odnalezionymi zabytkami. Dendrochronolodzy zaprezentują, jak po słojach znalezionego drewna odczytywać jego wiek. Nie zabraknie też stoisk rzemieślników z Polski i wielu krajów europejskich. Swoje umiejętności zaprezentują też wykonawcy muzyki dawnej oraz zespoły taneczne. Do bitwy staną wojowie z grup Jantar, Srebro Peruna, Chmurnicy z Łekna i wojownicy węgierscy. Stoisko Muzeum z Wilanowa zaprezentuje przysmaki pałacowej kuchni, a także reprinty najstarszych polskich książek kucharskich. W programie także liczne pokazy, prelekcje i konkursy

 

XXI Festyn Archeologiczny w Biskupinie „Smaki w przeszłości”:

  • 12 – 20 września, w godzinach 10-17, weekendy 10-18
  • Ceny biletów: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny,
  • Program na stronie internetowej muzeum

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. W ciągu ostatnich lat powstały w nim zupełnie nowy kompleks rekonstrukcji oraz centrum obsługi ruchu turystycznego z salami projekcyjnymi i dom muzealnika z salami konferencyjnymi i pokojami gościnnymi. To najczęściej odwiedzane muzeum archeologiczne w Polsce.

 

Spot reklamowy Festynu w Biskupinie

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 września 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 18 września 2015 r.

 

Festyn Archeologiczny w Biskupinie, 17.09.2015, fot. Andrzej GoińskiFestyn Archeologiczny w Biskupinie, 17.09.2015, fot. Andrzej GoińskiFestyn Archeologiczny w Biskupinie, 17.09.2015, fot. Andrzej GoińskiFestyn Archeologiczny w Biskupinie, 17.09.2015, fot. Andrzej GoińskiFestyn Archeologiczny w Biskupinie, 17.09.2015, fot. Andrzej GoińskiFestyn Archeologiczny w Biskupinie, 17.09.2015, fot. Andrzej GoińskiFestyn Archeologiczny w Biskupinie, 17.09.2015, fot. Andrzej GoińskiFestyn Archeologiczny w Biskupinie, 17.09.2015, fot. Andrzej GoińskiFestyn Archeologiczny w Biskupinie, 17.09.2015, fot. Andrzej GoińskiFestyn Archeologiczny w Biskupinie, 17.09.2015, fot. Andrzej Goiński