Aktualności

Roztańczone ferie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski
Roztańczone ferie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski

Ferie z pomysłem

W Kujawsko-Pomorskiem rozpoczął się drugi tydzień ferii. Uczniowie nawet jeśli zostaną w tym czasie w domu, maja szansę spędzić ten czas aktywnie, rozwijając swoje pasje i zainteresowania. Wystarczy skorzystać z atrakcyjnej oferty przygotowanej dla dzieci i młodzieży na czas zimowego wypoczynku przez wojewódzkie instytucje kultury.

 

Warsztaty artystyczne

 

W czasie ferii Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież na twórcze warsztaty, w których główną inspiracją będzie literatura dziecięca. Uczestnicy zajęć zmierzą się z różnymi technikami plastycznymi: kolażem, sgraffito na papierze, komiksem, malarstwem w skali xxl i rzeźbą w glinie. Galeria zaprasza na warsztaty grupy zorganizowane i uczestników indywidualnych. Zajęcia będą się odbywają się w dni powszednie od 10 do 11.30. Więcej.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w czasie ferii przygotowało dla dzieci szereg zajęć edukacyjnych o różnorodnej tematyce. Uczestnicy zapoznają się zwyczajami życia codziennego w średniowiecznej Polsce, tradycjami zapustnymi na Kujawach, własnoręcznie wykonają ryciny w papierze, ubiją masło w kierzance, także ozdobią tradycyjne wnętrze kujawskich chat. Więcej.

 

Większość codziennych (oprócz weekendów) zajęć odbywających się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy przebiega pod hasłem „W świecie zwierząt Doktora Dolittle”. W programach zajęcia edukacyjne, plastyczne literackie, gry planszowe, konkursy czytelnicze, zabawy naśladowania zwierząt, zajęcia ruchowe. Więcej.

 

Filie Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu zapraszają dzieci na artystyczne spotkania, inspirowane literaturą dla najmłodszych, między innymi przygodami Koziołka Matołka, Kubusia Puchatka, Pippi Pończoszanki, Harrego Pottera i pszczółki Mai. Dzieci będą uczestniczyć w grach, zajęciach plastycznych, przygotują dania z różnych krajów świata, poznają zwyczaje państw Europy, a także będą czytać fragmenty dzieł literackich. Więcej.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu zaprasza na twórcze spotkania inspirowane sztuką ludową. We wtorki dzieci do lat 8 poznają tajniki folkloru i artystycznie eksperymentować. W czwartki odbywają spotkania z bajką ludową połączone z zajęciami plastycznymi. Grupy zorganizowane muzeum zaprasza do uczestnictwa w grach i zabawach z czasów naszych pradziadków oraz zajęciach o tematyce tradycji ludowych w okresie karnawału. Więcej.

 

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu przez całe ferie będą odbywają się filmowe warsztaty scenograficzne, w których udział może wziąć młodzież zainteresowana malarstwem, rzeźbą, architekturą, a także modelarstwem. Uczestnicy wykonują scenografię do filmu animowanego „Iluzjoniści”. Instruktorzy WOAK-u w czasie ferii w Golubiu-Dobrzyniu od dziś do środy (25-27 stycznia) będą prowadzić zajęcia edukacyjne z dziedziny muzyki i teatru. Więcej.

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie proponowało archeoferie „Z wizytą u pierwszych rolników”, które odbyły się w pierwszym tygodniu ferii w okresie od 18-22 stycznia i były poświęcone epoce neolitu, kiedy to po raz pierwszy na ziemiach polskich pojawiło się rolnictwo. Dzieci zapoznały z roślinami, które uprawiano oraz hodowanymi w tym czasie zwierzętami, nauczą się wytwarzania nici, będą prząść, tkać, wykonywać naczynia z gliny oraz ozdoby z blaszek i modeliny. Więcej.

 

Koncerty i spektakle

 

Balet „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego to propozycja Opery Nova dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe. Choreografię do tego ponadczasowego dzieła stworzył Kanadyjczyk Paul Chalmer. Taneczna historia Księcia i Klary zostanie opowiedziana na scenie opery podczas czterech wieczorów kończących ferie (28 – 31 stycznia). Więcej.

 

Pałac Lubostroń w Lubostroniu przygotował dla najmłodszych dwa wydarzenia. W zeszłą niedzielę (17 stycznia) odbył się kolejny koncert z cyklu „Pałac dzieciom”, natomiast w sobotę 23 stycznia bal karnawałowy dla dzieci. Więcej.

 

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu z myślą o młodzieży licealnej prezentował spektakl „Bramy raju” Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Historia wędrówki tysięcy dziewcząt i chłopców do Ziemi Świętej podczas krucjaty dziecięcej z 1212 roku, która stałą się pretekstem do ukazania trudów miłości, potrafiącej zgubić, ale i dać wolę do walki, pokazano od 23 do 27 stycznia. Więcej.

 

Na roztańczone ferie zaprosiła dziś (25 stycznia) Filharmonia Pomorska. Wystąpiły zespoły, które zaprezentowały urozmaicony karnawałowy program: tańce, popularne piosenki, między innymi flamenco, hip hop, breakedance, taniec towarzyski i ludowy. Więcej.

 

W czasie ferii Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny zaprosił na ostanie spotkanie w sezonie z Maurycym i jego przyjaciółmi. Familijna opowieść muzyczna „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” pozwoliła najmłodszym widzom poczuć nastrój niedawno minionych Świąt Bożego Narodzenia. Spektakle odbyły się 19 (o godzinach 10 i 18.30) i 20 stycznia (godzina 10). Więcej.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Książnica Kopernikańska, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Pałac Lubostroń, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, Teatr im. Wilama Horzycy, Filharmonia Pomorska i Opera Nova są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 stycznia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia 2016 r.

 

Zajęcia „W świecie zwierząt Doktora Dolittle” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy (filia nr 3), fot. Tymon MarkowskiZajęcia „W świecie zwierząt Doktora Dolittle” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy (filia nr 3), fot. Tymon MarkowskiZajęcia „W świecie zwierząt Doktora Dolittle” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy (filia nr 3), fot. Tymon MarkowskiZajęcia „W świecie zwierząt Doktora Dolittle” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy (filia nr 3), fot. Tymon MarkowskiZajęcia „W świecie zwierząt Doktora Dolittle” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy (filia nr 3), fot. Tymon MarkowskiZajęcia „W świecie zwierząt Doktora Dolittle” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy (filia nr 3), fot. Tymon MarkowskiZajęcia „W świecie zwierząt Doktora Dolittle” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy (filia nr 3), fot. Tymon MarkowskiZajęcia „W świecie zwierząt Doktora Dolittle” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy (filia nr 3), fot. Tymon Markowski

 

Etnowyprawka Malucha w Muzeum Etnograficznym im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plEtnowyprawka Malucha w Muzeum Etnograficznym im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plEtnowyprawka Malucha w Muzeum Etnograficznym im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plEtnowyprawka Malucha w Muzeum Etnograficznym im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plEtnowyprawka Malucha w Muzeum Etnograficznym im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plEtnowyprawka Malucha w Muzeum Etnograficznym im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plEtnowyprawka Malucha w Muzeum Etnograficznym im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.plEtnowyprawka Malucha w Muzeum Etnograficznym im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl

 

Roztańczone ferie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiRoztańczone ferie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiRoztańczone ferie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiRoztańczone ferie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiRoztańczone ferie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon MarkowskiRoztańczone ferie w Filharmonii Pomorskiej, fot. Tymon Markowski

 

Ferie w Pałacu Lubostroń, fot. Pałac LubostrońFerie w Pałacu Lubostroń, fot. Pałac LubostrońFerie w Pałacu Lubostroń, fot. Pałac LubostrońFerie w Pałacu Lubostroń, fot. Pałac Lubostroń

 

Archeoferie, fot. Muzeum Archeologiczne w BiskupinieArcheoferie, fot. Muzeum Archeologiczne w BiskupinieArcheoferie, fot. Muzeum Archeologiczne w BiskupinieArcheoferie, fot. Muzeum Archeologiczne w BiskupinieArcheoferie, fot. Muzeum Archeologiczne w BiskupinieArcheoferie, fot. Muzeum Archeologiczne w BiskupinieArcheoferie, fot. Muzeum Archeologiczne w BiskupinieArcheoferie, fot. Muzeum Archeologiczne w BiskupinieArcheoferie, fot. Muzeum Archeologiczne w BiskupinieArcheoferie, fot. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

 

„Tydzień detektywów” w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, fot. Mikołaj Kuras„Tydzień detektywów” w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, fot. Mikołaj Kuras„Tydzień detektywów” w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, fot. Mikołaj Kuras„Tydzień detektywów” w toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej, fot. Mikołaj Kuras

 

Ferie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, fot. MZKiDFerie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, fot. MZKiDFerie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, fot. MZKiDFerie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, fot. MZKiDFerie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, fot. MZKiDFerie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, fot. MZKiDFerie w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, fot. MZKiD

 

Więcej zdjęć w galerii