Aktualności

fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Fajansowy design – warsztaty we Włocławku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza dzieci wraz z rodzicami i opiekunami na warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie czasowej pt. JAN SOWIŃSKI (1911–1990). Mistrz włocławskiego designu”. „Fajansowy design” to zajęcia inspirowane twórczością Jana Sowińskiego — artysty, grafika i ceramika. Ich celem jest m.in. wprowadzenie w niezwykły świat sztuki włocławskiego fajansu będącego podłożem do stworzenia własnego projektu.

  Podczas kreatywnych warsztatów „Fajansowy design”, uczestnicy dowiedzą się, jak czerpać inspiracje z zewnątrz oraz jak szybko wygenerować wartościowe pomysły. Zagadnienia typu: kubistyczne wzory, kobaltowe kolory, Ośrodek Wzorcujący, postać Jana Sowińskiego i Włocławska Fabryka Fajansu pogłębią naszą wiedzę na temat historii miasta związaną z przemysłem ceramicznym.

 

Uczestnicy w części praktycznej wykonają dwa zadania, pierwsze polegać będzie na stworzeniu kubistycznego wzoru, na karcie zawierającej przedstawienie naczynia fajansowego projektu Jana Sowińskiego za pomocą farb, wycinanek, szablonów i kredek. Drugie natomiast to wykonanie formy przestrzennej filiżanki, która zostanie wycięta z przygotowanych wcześniej szablonów, a następnie za pomocą kredek, udekorowana tradycyjnym kwiecistym wzorem fajansowym.

 

Termin: 10 lipca 2022 r.

Godzina: 11:00

Miejsce: Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12

Prowadząca: Kalina Ciesielska, tel. 54 232 30 01

Koszt: bilet wstępu 10 zł od każdego uczestnika

 

Opracowanie: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

7 lipca 2022 r.