Aktualności

Jubileuszowy koncert zespołu EMBAND, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Jubileuszowy koncert zespołu EMBAND, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Ewa Makula uhonorowana marszałkowskim medalem

Wieloletnia flecistka Opery Nova, nauczycielka i wychowawca wielu pokoleń muzyków, założycielka i dyrygent Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBAND – Ewa Makula odebrała z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Uroczystość odbyła się podczas niedzielnego (21 lutego) koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu. 

 

Muzyka obecna jest w życiu Ewy Makuli już od najmłodszych lat. Edukację artystyczną rozpoczęła w Krakowie, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne. Następnie kontynuowała studia we Wrocławiu. Z wyróżnieniem ukończyła tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. Jako dyplomowana flecistka podjęła pracę we wrocławskiej filharmonii.

 

W 1963 roku przyjechała do Bydgoszczy. Rozpoczęła współpracę z orkiestrą Teatru Muzycznego Opery i Operetki, którą kontynuowała aż do roku 1989, kiedy to przeszła na emeryturę, co nie oznacza, że porzuciła działalność artystyczną. Równocześnie kształciła nowe pokolenia muzyków, udzielając dzieciom i młodzieży lekcji gry na flecie. 

 

W połowie lat osiemdziesiątych Ewa Makula podjęła się prowadzenia orkiestry działającej przy Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Praca, która miała być zajęciem na pół etatu, pochłonęła ją całkowicie. Sukcesy odnoszone przez grupę obudziły w artystce marzenia o założeniu własnej orkiestry. Tak w 1995 roku powstała Orkiestra Muzyków Bydgoskich EMBAND. Czternaście lat później jej siedzibą zostało I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy, w którym Ewa Makula została zatrudniona jako nauczyciel i w którym pracuje do dziś.

 

Pierwsze sukcesy orkiestra zaczęła odnosić w 2001 roku. Występ w Szamocinie na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych został oceniony najlepiej w każdej kategorii. Grupa regularnie tryumfowała na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Rowach. Wyróżnienia zaowocowały zaproszeniem do występów na wielu scenach w kraju i za granicą. Jednym z ostatnich sukcesów zespołu jest nagroda Grand Prix na XI Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Wąbrzeźnie w 2019 roku.

 

EMBAND chętnie koncertuje w regionie. Swoimi występami od lat uświetnia patriotyczne uroczystości. Orkiestra wystąpiła też podczas mszy papieskiej w 1999 roku w Bydgoszczy. Zespół tworzą artyści amatorzy pochodzący z różnych części naszego regionu. W trzydziestoosobowej orkiestrze grają m.in. poloniści, budowlańcy, farmaceuci, anglistka i geograf.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 lutego 2021 r.

 

Jubileuszowy koncert zespołu EMBAND, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPJubileuszowy koncert zespołu EMBAND, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPJubileuszowy koncert zespołu EMBAND, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPJubileuszowy koncert zespołu EMBAND, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPJubileuszowy koncert zespołu EMBAND, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPJubileuszowy koncert zespołu EMBAND, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPJubileuszowy koncert zespołu EMBAND, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPJubileuszowy koncert zespołu EMBAND, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPJubileuszowy koncert zespołu EMBAND, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP