Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Epidemia: musimy być przygotowani na każdą ewentualność

Samorząd województwa zaangażował już 50 milionów złotych w działania antykryzysowe na rzecz służby zdrowia w całym regonie. Dedykowana placówkom i służbom medycznym część wojewódzkiego pakietu antycovidowego, wartości ponad 130 milionów złotych, obejmuje zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, niezbędne inwestycje w placówkach i testy przesiewowe dla personelu medycznego.

Kujawsko-Pomorskie dysponuje 2 tysiącami łóżek dla chorych na Covid-19, w tym 150  respiratorowymi i 45 łóżkami intensywnej terapii. Najwięcej, 774, ma ich Grudziądz, gdzie mieści się Regionalny Szpital Specjalistyczny pełniący rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego (koordynującego). Bydgoszcz posiada 400, Toruń 179, powiat radziejowski 142. W lecznicach Włocławka i pozostałych miast powiatowych mamy po kilkadziesiąt tego typu miejsc.

W szpitalach podległych samorządowi województwa – Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, bydgoskim Centrum Onkologii i Szpitalu im. Popiełuszki we Włocławku – jest obecnie 400 miejsc dla tego pacjentów. Liczba łóżek covidowych na razie stale się powiększa. Od piątku (13 listopada) toruński Wojewódzki Szpital Zespolony uruchomił 45 nowych w szpitalu dziecięcym.

– To konieczne, bo musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Dokładamy wszelkich starań, by nie odbywało się to kosztem innych chorych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Trwa też organizacja oddziału covidowego na 39 łóżek w oddanym do użytku w przyspieszonym trybie pawilonie oddziałów zakaźnych w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Toruniu i 200-łóżkowego oddziału dla hospitalizowanych z powodu Covid-19 w innym nowym pawilonie, przeznaczonym docelowo dla oddziałów psychiatrycznych. Wszystkie będą wyposażone w moduły z instalacją dostarczającą tlen.

Medyczny segment marszałkowskiego pakietu antykryzysowego to:

Wsparcie trafiło do wszystkich lecznic w regionie. Wśród beneficjentów są m.in. szpitale na pierwszej linii walki z epidemią – Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który modernizuje oddział intensywnej terapii i centralną sterylizatornię, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, w którym powstała nowa pracownia tomografii komputerowej, oraz bydgoskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, które zainstalowało na oddziale intensywnej terapii nowoczesny system wentylacyjny.

Testami przesiewowymi, genetycznymi i immunologicznymi w łącznej liczbie 18 tysięcy, został objęty personel szpitali i przychodni funkcjonujących w systemie publicznej służby zdrowia w całym regionie. Ogólna pula została podzielona na poszczególne powiaty, proporcjonalnie do liczby pracujących w służbie zdrowia.

Ze zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski opieki wytchnieniowej dla medyków skorzystało dotychczas 1 300 osób, którym udzielono łącznie ponad 3 tysięcy noclegów.

Wart 910 milionów złotych marszałkowski pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

24 listopada 2020 r.