Aktualności

Byłe składowisko odpadów w Wielkim Komorsku
Byłe składowisko odpadów w Wielkim Komorsku

Ekoedukacja przy dawnych składowiskach

Trwa kampania przyrodniczo-edukacyjna dla uczniów szkół podstawowych na ścieżkach edukacyjnych utworzonych przy zrekultywowanych składowiskach odpadów komunalnych. Zakończony w ubiegłym roku projekt inwestycyjny dotyczył przywrócenia naturze 33 hektarów terenów po 29 składowiskach.

 

Urząd Marszałkowski zrealizował przedsięwzięcia wspólnie z 27 samorządami lokalnymi oraz 1 związkiem międzygminnym. Zrekultywowane obszary zostały nie tylko oddane przyrodzie, ale również udostępnione mieszkańcom w formie ścieżek edukacyjnych i potencjalnych terenów rekreacyjnych. Całkowita wartość zadania to 16,4 miliona złotych. W jego realizacji pomogły środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Więcej na temat realizacji projektu.

 

Kontynuacją projektu jest październikowa kampania edukacyjno-przyrodnicza skierowana dzieci i młodzieży szkół podstawowych z terenu gmin, na których znajdują się zrekultywowane składowiska. Chodzi o podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, wyjaśnienie celowości rekultywowania miejsc zdegradowanych i zachęcanie do wykorzystywania takich „odzyskanych” terenów jako miejsc rekreacji.

 

W ramach akcji dzieci uczestniczą w zajęciach plenerowych, warsztatowych, konkursach, grach i zabawach edukacyjnych pod okiem doświadczonych edukatorów. Ważnym punktem programu jest wizytacja na ścieżce edukacyjnej powstałej przy zrekultywowanym składowisku odpadów. Do tej pory w zajęciach wzięli już udział uczniowie z gmin Bobrowniki (powiat lipnowski), Więcbork (powiat sępoleński), Śliwice (powiat tucholski), Dąbrowa (powiat mogileński), Kcynia, Nakło nad Notecią,  i Szubin (powiat nakielski), Dąbrowa Biskupia (powiat bydgoski), Drzycim (powiat świecki), Rogowo (powiat żniński), Górzno (powiat brodnicki) i Rojewo (powiat inowrocławski). Przed nami zajęcia dla dzieci z gmin Zbójno w powiecie golubsko-dobrzyńskim (26 października) i Zławieś Wielka w powiecie toruńskim (28 października).

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego

 

25 października 2016 r.