Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

E-szkoła w ostatnim tygodniu października

Czym była Wielka Emigracja? Jak obliczyć objętość brył? Co kryje się pod pojęciem czarnej dziury i jak napisać rozprawkę w języku angielskim? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosą popołudniowe spotkania z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową. Do nauki zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę na tematy znane ze szkolnych lekcji i przygotować się do klasówek i egzaminów.

 

Poniedziałkowe (26 października) spotkanie z e-Szkołą rozpoczęliśmy lekcją języka polskiego. Tematem była samotność w tekstach literackich. Uczniów, którzy chcą lepiej poznać gramatykę rodzimego języka, zaprosiliśmy na zajęcia poświęcone czasownikom przechodnim i nieprzechodnim. Proponowaliśmy także lekcję historii, podczas której była mowa o polskiej emigracji politycznej po roku 1830.

 

Jak dobrze napisać rozprawkę i jak formułować argumenty za i przeciw w języku angielskim uczniowie dowiedzieli się podczas wtorkowych (27 października) zajęć. Po południu zaprosiliśmy także na lekcję historii, której tematem było powstanie listopadowe. Tegoroczni maturzyści mogli obejrzeć zajęcia z matematyki, podczas których omawiane były pytania testowe i zadania otwarte.

 

Kim był Isaac Newton i co kryje się pod pojęciem dynamiki? – odpowiedź na te pytania uczniowie usłyszeli podczas środowych (28 października) zajęć z fizyki. W programie także lekcja języka polskiego, podczas której omawiane były treny i pieśni Jana Kochanowskiego, najwybitniejszego polskiego poety epoki renesansu, a także zajęcia z geografii poświęcone rodzajom gleb występujących w Polsce i na świecie. Na zakończenie dnia odbyła się lekcję biologii, nauczyciel wyjąsnił, na czym polega regulacja ekspresji genów.

 

Cotygodniowe, czwartkowe (29 października) spotkanie z księdzem Dawidem Wasilewskim poświęcone było sakramentom świętym i rozważaniom nad sensem i celem bierzmowania. Popołudniową lekcję matematyki polecaliśmy uczniom, którym trudności sprawiają działania na ułamkach dziesiętnych i obliczanie objętości brył. W programie także lekcje biologii (temat: Dziedziczenie płci u człowieka) i chemii (temat: Otrzymywanie soli w reakcjach zobojętniania).

 

Na zakończenie szkolnego tygodnia (30 października) polecamy zajęcia z fizyki. Uczniowie zainteresowani odkrywaniem tajemnic wszechświata będą mogli dowiedzieć się, czym są czarne dziury. Zapraszamy także na lekcje z gramatyki języka niemieckiego i angielskiego.

 

 

Zajęcia można oglądać na czterech kanałach:

Wszystkie lekcje są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Można je oglądać także poza godzinami emisji.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

26 października 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 30 października 2020 r.