Aktualności

Fot. Tymoteusz Tymiński

Dzień zdrowia: rozmawiamy o bezpieczeństwie żywności

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Urząd Marszałkowski zorganizował dziś (8 kwietnia) spotkanie edukacyjne dotyczące zasad postępowania z żywnością na etapie przechowywania, dystrybucji i konsumpcji. Wśród prelegentów między innymi prof. Maciej Świątkowski z Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania bydgoskiego Collegium Medicum (zdjęcie), którego wykład dotyczy żywienia w zapobieganiu chorobom nowotworowym.

 

Corocznie w pierwszych dniach kwietnia organizowana jest globalna kampania zwracająca uwagę na konkretny problem zdrowotny, uznany przez Światową Organizację Zdrowia za istotny dla całego świata. W 2015 roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia jest „Bezpieczeństwo żywności”.

 

Niebezpieczna żywność może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem. Narażeni są wszyscy, zwłaszcza niemowlęta, małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i chore. Intensyfikacja i uprzemysłowienie produkcji rolnej i zwierzęcej w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na żywność stwarza zarówno szanse, jak i wyzwania w zakresie bezpieczeństwa żywności. Wyzwania te nakładają większą odpowiedzialność na producentów, dystrybutorów i  personel pracujący przy przygotowywaniu żywności. Światowy Dzień Zdrowia 2015 to również okazja do uświadomienia, iż zapewnienie dostępu do wystarczającej ilości bezpiecznej, ale także odpowiedniej pod względem wartości odżywczych żywności ma kluczowe znaczenie dla naszego życia i dobrego stanu zdrowia.

 

Współorganizatorami spotkania są Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy, Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych w Bydgoszczy oraz Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy.

 

Program spotkania tutaj.

 

Fot. Tymoteusz Tymiński

 

Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego

 

8 kwietnia 2015 r.