Aktualności

Obchody Dnia Dziecka w Bydgoszczy

Dzień Dziecka

Koncerty, festyny, warsztaty, gry i zabawy – na dzieci w regionie czeka wiele atrakcji związanych ze zbliżającym się Dniem Dziecka. Na wszystkie wydarzenia, przygotowane w myślą o najmłodszych, zapraszamy już od piątku (30 maja).

 

Muzyka z gier video i filmów o superbohaterach, w ramach koncertu „Video-Games Superheroes”, to piątkowa propozycja Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Orkiestra Symfoniczna FP pod kierownictwem Krzysztofa Dobosiewicza wykona ścieżki dźwiękowe m.in. do gier: „Minecraft”, „Angry Birds”, ”Sims” i filmów „Batman”, „Superman”, „Iron Man”, „Spider-Man”. Początek koncertu o godzinie 11. Więcej na stronie filharmonii: www.filharmonia.bydgoszcz.pl.

 

Festyn Rodzinny „Bądźmy razem” organizowany przez Caritas Diecezji Toruńskiej to propozycja na sobotnie (30 maja) spotkanie w ramach Dnia Dziecka. W programie ułożenie „Serca dla Brata” dedykowanego pielgrzymom Światowych Dni Młodzieży z krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia, bieg dla rodziny, konkurs „Razem z naturą” i występy muzyczne. Początek imprezy na terenie Aeroklubu Pomorskiego o godzinie 10.30.

 

Na „Koncert z okazji Dnia Dziecka” zaprasza Ośrodek Chopinowski w Szafarni. W szafarskim dworku w niedzielę (31 maja) zabrzmi „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saëns’a. Utwór został określony przez kompozytora fantazją zoologiczną. Jest to cykl czternastu miniatur ilustracyjnych, wykonywanych przez różne składy instrumentalistów. Podczas niedzielnego koncertu najmłodsi będą mieli okazję usłyszeć utwór w opracowaniu na saksofon, klarnet, skrzypce, marimbę, wibrafon,  instrumenty perkusyjne i fortepian. Kompozycję wykona Wezner Ensemble w składzie: Henryk Wezner (klarnet, saksofon), Katarzyna Wezner-Ignac (skrzypce), Jan Wezner (marimba, wibrafon, instrumenty perkusyjne), Bartłomiej Wezner (fortepian). Początek o godzinie 17.Więcej na stronie Ośrodka: www.szafarnia.art.pl.

 

W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie dzień dziecka będzie trwać dwa dni (31 maja – 1 czerwca). W programie pokazy dawnych rzemiosł oraz gry i zabawy zręcznościowe, m.in. gra terenowa „Młody tropiciel rzemiosł dawnych”.  W oba dni muzeum zaprasza całe rodziny w godzinach 10 -17. Więcej na stronie Muzeum Archeologicznego:  www.biskupin.pl.

 

Opera Nova w Bydgoszczy przygotowała spektakl „Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków”, zrealizowany do muzyki Bogdana Pawłowskiego. Przez cztery dni (31 maja – 3 czerwca) najmłodsi będą uczestniczyć w bajkowo-muzycznym świecie krasnoludków, królewny, złej macochy i bohaterskiego księcia. W niedzielę jeden koncert o godzinie 17. W poniedziałek, wtorek i środę po dwa koncerty o godzinach 11 i 17. Więcej na stronie Opery Nova: www.opera.bydgoszcz.pl.

 

Dzień Dziecka to także atrakcja związane z Świętem Województwa. W niedzielę w ośmiu miejscowościach regionu (Brodnica, Górzno, Kowal, Kruszwica, Więcbork, Tuchola, Tleń i Świecie) odbędą się pikniki edukacyjne, organizowane przez samorząd województwa i wojewódzkie parki krajobrazowe. W programach między innymi budowa kartonowego miasteczka, botaniczne warsztaty kulinarne, warsztaty plastyczne, konkursy o przyrodzie w parkach krajobrazowych i zawody drużynowe w segregowaniu odpadów.

 

„Bajkowa Bydgoszcz” to kolejne wydarzenie przygotowane z myślą o najmłodszych. W niedzielę bydgoska Wyspa Młyńska zamieni się w dziecięcą krainę. Na dzieci czekają, animacje, konkursy, występy, w ramach programu „Tu jest super, tu jest smacznie” odbędą się warsztaty kulinarne, zostanie także rozstrzygnięty konkurs na Bajkową Rodzinę Roku. Imprezę współorganizuje Urząd Marszałkowski. Więcej tutaj: http://bajkowabydgoszcz.pl/.

 

Pałac Lubostroń na poniedziałek (1 czerwca) przygotował wiele atrakcji dla dzieci w ramach XV Festynu Integracyjnego Zielone Serduszko. W programie imprezy koncert dla dzieci – wybrane piosenki z „Akademii Pana Kleksa” wykonają muzycy  Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, pokaz sztuczek cyrkowych w wykonaniu Clowna Mietka, animacje wolontariuszy, przejazdy bryczką i poczęstunek dla każdego dziecka. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10. Więcej na stronie Pałacu Lubostroń: www.palac-lubostron.pl.

 

Warsztaty „Twórcza łąka” to propozycja Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. W poniedziałek (1 czerwca) w godzinach od 12 do 14 dzieci wyruszą w plastyczną podróż po magicznej łące, by poznać jej niezwykłych mieszkańców. Najmłodsi wykonają barwne postaci z papieru, wyhodują gliniaste rośliny święcące w ciemnościach, a także stworzą łąkowy dywan. Więcej na stronie galerii: www.galeriadziecka-eduart.pl.

 

W poniedziałek premiera w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu – „Złoto i liście” w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego i muzyką Andrzeja Zaryckiego. Jest to musical dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 15 lat. Opowiada historię studenta Janka, któremu przyszło stanąć oko w oko nie tylko z czarną magią ale także z problemami całkiem realnymi, takimi jak chciwość, brak lojalności i wszechogarniająca chęć posiadania. Początek spektaklu o godzinie 18. Więcej na stroni e teatru: www.teatrmuzyczny.torun.pl.

 

W budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odbędzie się Dzień Dziecka z tablicami interaktywnymi. W programie poniedziałkowego spotkania warsztaty plastyczne, gry, słodkie poczęstunki dla dzieci oraz lekcja pokazowa z tablicami interaktywnymi. Podczas imprezy najmłodsi otrzymają specjalnie dla nich przygotowane upominki. 

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Opera Nova,  Pałac Lubostroń, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu  oraz Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Obchody Dnia Dziecka w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński.

 

Obchody Dnia Dziecka w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

 

Obchody Dnia Dziecka w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

 

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 maja 2015 r.