Aktualności

Praca autorstwa Alejandra Mejia Zavala
Praca autorstwa Alejandra Mejia Zavala

Dziecięcy świat Meksyku

Meksyk współczesny ze swoją architekturą i pejzażem, a także ten z dziecięcych wyobrażeń jest temat dwóch nowych wystaw, które od dzisiaj (28 kwietnia) można oglądać w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

 

Pierwsza z wystaw „Linoryty z miasta Azteków” daje możliwość bliższego poznania kultury meksykańskiej. Symbolika, fantazja, odwoływanie się do legend i baśni, a także współczesny Meksyk często mają swoje odbicie w eksponowanych grafikach. Młodzież, z Centrum Edukacji Artystycznej działającym w stolicy Meksyku, nawiązuje w swoich pracach do problemów egzystencjalnych i zagrożeń cywilizacyjnych. W grafikach młodych artystów swoje odbicie znalazła również kultura Majów i Azteków.

 

Dziecięcą wizję Meksyku, z całym jego bogactwem kulturowym, znajdziemy na wystawie „To jest mój Meksyk”, którą tworzą najlepsze prace nadesłane na konkurs organizowany przez Instytut ds. Meksykanów Zagranicą.  W konkursie wzięło udział ponad trzy tysiące dziewcząt i chłopców z 35 krajów. Prace ukazują ogromne zdolności ekspresyjne i twórcze dzieci, są również odzwierciedleniem edukacji artystycznej w krajach ich pochodzenia. Ekspozycja powstała przy współpracy z Ambasadą Meksyku w Polsce.

 

Obie wystawy można oglądać do 2 czerwca w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17 w Toruniu.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka jest instytucją kultury samorządu województwa.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego           

 

28 kwietnia 2015 r.