Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Noblista ze Strzelna – zaproszenie na spotkanie

Urodził się 19 grudnia 1852 r. w podmogileńskim Strzelnie, za swoje osiągnięcia jest doceniany na całym świecie. Albert Abraham Michelson to wybitna postać, której poświęcona będzie dzisiejsza (14 grudnia) konferencja zorganizowana przez Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu. Chętnych do bliższego poznania sylwetki słynnego fizyka zapraszamy do toruńskiego Centrum Dialogu Społecznego na godzinę 17.

Gościem specjalnym konferencji „Wybitni ludzie z Kujaw i Pomorza. Albert Abraham Michelson (1852-1931) – strzelnianin, genialny fizyk, noblista” będzie Tomasz Kardaś – fizyk, społecznik, autor książki „Od początku było światło. Rzecz o Albercie Abrahamie Michelsonie”.

Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie także nowy komiks wydany przez Urząd Marszałkowski. „Albert Abraham Michelson. W stronę światła” opowiada historię o życiu fizyka. O ilustracje zadbał Jacek Michalski, a scenariusz napisał Maciej Jasiński. Komiks można przeczytać online w serwisie Issuu: Albert Abraham Michelson. W stronę światła

Albert Abraham Michelson w 1907 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za konstrukcję precyzyjnych instrumentów optycznych jak interferometr oraz pomiary w dziedzinie spektroskopii i metrologii przy ich użyciu, określił prędkość światła i wielkość gwiazdy Betelgezy.

O nobliście opowiadaliśmy w naszym cyklu Naukowi giganci Kujaw i Pomorza. W tym roku zapraszamy na serię spotkań online, w których przybliżymy sylwetki zasłużonych dla medycyny związanych z naszym regionem. Czytaj: Poznaj Gigantów Medycyny Kujaw i Pomorza.

Wykład online o amerykańskim fizyku ze Strzelna – prowadzi mgr Tomasz Kardaś: Albert Abraham Michelson – Giganci Nauki Kujaw i Pomorza – Kanał w serwisie YouTube Lubię Kujawsko Pomorskie

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 grudnia 2022 r.