Aktualności

Dyplomy dla astronomów

Dyplomy dla astronomów

Uczestnicy studiów podyplomowych z zakresu astronomii i nauk przyrodniczych w ramach projektu szkoleniowego dla nauczycieli „Klucz do uczenia” odebrali w sobotę (27 czerwca) dyplomy ukończenia nauki. W ceremonii, która odbyła się w obserwatorium w Piwnicach, uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

 

Ponaddwudziestoosobowa grupa nauczycieli współpracujących z siecią obserwatoriów astronomicznych Astrobaza Kopernik podjęła podyplomowe studia astronomiczne w ramach projektu „Klucz do uczenia II – profesjonalny nauczyciel gwarancją sukcesu” realizowanego przez jednostkę podległą samorządowi województwa, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Więcej o projekcie tutaj.

– Sukces w popularyzacji wiedzy z dziedziny nauk ścisłych zależy przede wszystkim od aktywności, umiejętności i wiedzy nauczycieli. Stąd pomysł zorganizowania studiów dla opiekunów astrobaz i współpracujących z nimi pasjonatów astronomii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Studia prowadził Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Trwały od lutego 2014 roku. Podczas zajęć słuchacze mieli możliwość wykorzystania infrastruktury naukowej Centrum Astronomii w Piwnicach. Część praktyczną zajęć realizowali także z wykorzystaniem teleskopów znajdujących się w astrobazach.

 

Lista uczestników studiów w załączniku.

Celem studiów było wyposażenie osób na co dzień pracujących w astrobazach w wiedzę specjalistyczną, dzięki której będą mogli w pełni wykorzystać potencjał obserwatoriów. Studia miały także poszerzyć horyzonty możliwej współpracy międzynarodowej opiekunów astrobaz z najważniejszymi instytucjami astronomicznymi na świecie.

Projekt Astrobaza Kopernik, którego liderem jest Biuro Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, został sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013 oraz z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Czytaj też:

Do Chorwacji w nagrodę

Do zobaczenia po wakacjach

 

 

Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego

 

29 czerwca 2015 r.