Aktualności

Jan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Medalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Jan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Medalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Dwustu lat w zdrowiu!

Kombatant Armii Krajowej, wieloletni wojewódzki konserwator przyrody, inicjator założenia Parku Goplańskiego, kolega z klasy Tadeusza Gajcego – Jan Tadeusz Tylżanowski został odznaczony Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W poniedziałek (19 czerwca), w dniu jego setnych urodzin, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odwiedził pana Jana i wręczył mu odznaczenie.

 

Jubilat urodził się 19 czerwca 1923 roku w Wielgomłynach w województwie łódzkim. Jest synem Jana i Aleksandry Tylżanowskich, miał jedenaścioro rodzeństwa, dwóch jego braci zginęło w Powstaniu Warszawskim. Wraz z rodziną przeprowadził się do Mieszkowa w województwie wielkopolskim i tam mieszkał do końca wojny. Zawsze używał swojego drugiego imienia Tadeusz.

 

W Bydgoszczy zamieszkał w 1958 roku. Pozostał tu z miłości do Anny Szulisławskiej, z którą ożenił się także w 1958 roku. Żona seniora była córką Kazimierza Szulisławskiego, przyjaciela Leona Wyczółkowskiego, który namalował ją na jednym ze swoich obrazów. Syn państwa Tylżanowskich, prof. Przemysław Tylżanowski, jest biologiem molekularnym, pracuje na Uniwersytecie w Leuven w Belgii i Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Pan Jan ma troje wnuków i dwoje prawnuków. Po dwudziestu pięciu latach małżeństwa owdowiał i ponownie się ożenił.

 

Uczył się w Kolegium Ojców Marianów na warszawskich Bielanach, w jednej klasie z poetą Tadeuszem Gajcym i generałem Wojciechem Jaruzelskim. Ukończył Uniwersytet Poznański na Wydziale Rolno-Leśnym. Po przeprowadzce do Bydgoszczy podjął pracę w Najwyższej Izbie Kontroli Leśnictwa, po czym, aż do emerytury, pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora przyrody.

 

Na swoim zawodowym koncie zgromadził wiele sukcesów. Założył pierwszą w Polsce Komisję Ochrony Przyrody, był pomysłodawcą założenia Parku Goplańskiego. Przez całe życie udzielał się społecznie. Był członkiem Wojewódzkiej Komisji Olimpiady Biologicznej, dawał prelekcje na temat ochrony przyrody, oprowadzał wycieczki po rezerwatach. Pan Tylżanowski w czasie wojny służył w szeregach Armii Krajowej.

 

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

20 czerwca 2023 r.

 

Jan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Medalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPJan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Medalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPJan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Medalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPJan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Medalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPJan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Medalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPJan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Medalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPJan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Medalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPJan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Medalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKPJan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Medalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP