Aktualności

W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Dwieście dni budowy szpitala

 Po siedmiu miesiącach od wbicia pierwszej łopaty na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu zaawansowanie inwestycji wynosi 14 procent. Elementy konstrukcyjne zachodniej części nowego gmachu głównego sięgają już stropu nad ostatnią kondygnacją, a w zmontowanym w technologii prefabrykowanej budynku parkingowym trwa wylewanie posadzek. Przy wznoszeniu lecznicy pracuje obecnie około 300 osób.

 Po siedmiu miesiącach od wbicia pierwszej łopaty na budowie nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu zaawansowanie inwestycji wynosi 14 procent. Elementy konstrukcyjne zachodniej części nowego gmachu głównego sięgają już stropu nad ostatnią kondygnacją, a w zmontowanym w technologii prefabrykowanej budynku parkingowym trwa wylewanie posadzek. Przy wznoszeniu lecznicy pracuje obecnie około 300 osób.

 

– Dwieście dni intensywnych prac przy dobrej pogodzie spowodowało, że wyprzedziliśmy harmonogram inwestycji. Widać już nie tylko zarys, ale również ściany budynków, a część z nich przykryta jest także dachem. Trwają też prace instalacyjne. To dobrze wykorzystany czas przez firmę Budimex, która jest wykonawcą inwestycji. Dziękuję mieszkańcom i pacjentom za przychylność dla tej budowy i wyrozumiałość. Zdajemy sobie sprawę, że prowadzone na niej prace są uciążliwe. Mamy nadzieje, że jak najszybciej uporamy się z tymi najbardziej hałaśliwymi – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wypowiedź marszałka Piotra Całbeckiego (audio)

 

Budowany od ponad pół roku nowy szpital na toruńskich Bielanach będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju. W 36 miesięcy za pół miliarda złotych powstanie przemyślane funkcjonalnie prawdziwe miasteczko lecznicy, przyjazne dla pacjentów i ich rodzin. Założona łączna powierzchnia zabudowy wszystkich szpitalnych obiektów to 2,6 hektara. Inwestor, którym jest samorządowa wojewódzka spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, szacuje zaawansowanie przedsięwzięcia na 14 procent. Obecnie na budowie pracuje około 300 osób (w szczycie będzie ich 600), 5 wielkich dźwigów (żurawi wieżowych), 5 mniejszych dźwigów samobieżnych i kilkadziesiąt innych maszyn budowlanych.

 

Nowy budynek główny

Największe zainteresowanie budzi budowa nowego serca medycznego miasteczka – gmachu w kształcie litery H (połączonego z istniejącym budynkiem głównym), który pomieści między innymi oddział ratunkowy, oddział kardiologii inwazyjnej, główny blok operacyjny szpitala i  cztery oddziały łóżkowe. Do końca wakacji powinna zakończyć się budowa stropodachu nad drugim piętrem zachodniej części budynku. Natomiast w części wschodniej gmachu kontynuowane są prace przy fundamentach oraz na poziomie piwnicy. Cały obiekt zostanie oddany do użytku w październiku przyszłego roku.

 

Budynek administracyjny

Na poziomie drugiej kondygnacji trwają obecnie prace w budynku przylegającym do istniejącego gmachu szpitala, w którym znajdzie się między innymi część biurowa szpitala z salą konferencyjną, a także apteka, prosektorium oraz magazyn odpadów medycznych.

 

Parking wielopoziomowy

Imponująco prezentuje się sylweta zmontowanego z gotowych elementów czteropoziomowego budynku parkingowego, który pomieści 426 aut oraz stanowiska dla rowerzystów. W tej chwili trwa tu wykonywanie betonowej posadzki oraz warstwy spadkowej dachu. Wkrótce ruszą prace elewacyjne i (we wrześniu) montaż wind. Pierwsze samochody wjadą tu w listopadzie.

 

Budynek techniczny

Gmach, w którym znajdą się rezerwowa kotłownia, trafostacja, garaż dla karetek i podziemny neutralizator ścieków to zamknięta już bryła. Wewnątrz zainstalowano już główny węzeł cieplny, kotły olejowe, rozdzielnię średniego napięcia oraz transformatory. Trwa kładzenie tynków i elewacji. Oddanie do użytku do końca września.

 

Budynki oddziałów zakaźnych i psychiatrycznych

Także na wrzesień zaplanowany jest start budowy pawilonu dla szpitala zakaźnego. Po etapie robót ziemnych i przy fundamentach, z częścią robót konstrukcyjnych wykonawcy powinni zdążyć jeszcze w tym roku. W osobnym pawilonie – stanie w miejscu powstałym po wyburzeniu starej szpitalnej kotłowni – znajdą też miejsce oddziały psychiatryczne. Początek rozbiórki w listopadzie, najpóźniej w grudniu.

 

Ekologicznie w nowym szpitalu

W sąsiedztwie powstającego nowego budynku głównego zmontowano i zasypano pierwszy (z czterech założonych) podziemny zbiornik retencyjny o pojemności 327 metrów sześciennych, który będzie zbierał deszczówkę na potrzeby spłukiwania toalet w całym kompleksie. Woda trafi do zbiornika przez system rynien i rur, potem zostanie podczyszczona (szpital ma też już trzy podziemne zbiorniki na wodę pitną, każdy o pojemności 372 metrów sześciennych – to na wypadek problemów z miejską siecią wodociągową).

 

Wśród innych rozwiązań ekologicznych należy wymienić przede wszystkim system paneli fotowoltaicznych, z którego zielona energia elektryczna posłuży do zasilania zewnętrznego oświetlenia w całym kompleksie, oraz farmę solarną, która pozwoli w przyszłości obniżyć rachunki za ciepłą wodę.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 sierpnia 2017 r.

 

W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl W środę (2 sierpnia) teren budowy odwiedził wraz z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl