Aktualności

Modernizacja mostu w miejscowości Słup na drodze nr 538, fot. ZDW w Bydgoszczy
Modernizacja mostu w miejscowości Słup na drodze nr 538, fot. ZDW w Bydgoszczy

Drogowcy nie marnują czasu

Na wojewódzkich trasach trwa szereg prac budowlanych. Ekipy drogowców spotkamy między innymi na odcinkach dróg nr 251 ze Żnina do granicy województwa, nr 569 w Antoniewie (powiat golubsko-dobrzyński) oraz na przebudowywanym moście w miejscowości Słup w powiecie grudziądzkim. Rozpoczynają się też poważne roboty drogowe na budowie trasy nr 559 z Lipna w kierunku Płocka. To zadania, które poprawią bezpieczeństwo, płynność ruchu i komfort jazdy na ważnych regionalnych trasach.

Na wojewódzkich trasach trwa szereg prac budowlanych. Ekipy drogowców spotkamy między innymi na odcinkach dróg nr 251 ze Żnina do granicy województwa, nr 569 w Antoniewie (powiat golubsko-dobrzyński) oraz na przebudowywanym moście w miejscowości Słup w powiecie grudziądzkim. Rozpoczynają się też poważne roboty drogowe na budowie trasy nr 559 z Lipna w kierunku Płocka. To zadania, które poprawią bezpieczeństwo, płynność ruchu i komfort jazdy na ważnych regionalnych trasach.

 

– Wiele naszych  inwestycji  na drogach wojewódzkich realizujemy we współpracy z samorządami lokalnymi. Uruchomiliśmy już pięć dużych zadań finansowanych w oparciu o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach których kompleksową przebudowę przejdzie ponad 100 kilometrów dróg. W trakcie są też między innymi inwestycje związane z przebudową ważnych skrzyżowań i odnową nawierzchni – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.

 

Najbardziej zaawansowane prace trwają na drodze wojewódzkiej nr 251 w powiecie żnińskim, gdzie przy udziale środków z naszego RPO modernizowany jest 15-kilometrowy odcinek od Żnina do granicy województwa. W ramach inwestycji jezdnia otrzyma szerokość 7 metrów i zostanie wzmocniona. Powstanie 28 skrzyżowań z drogami powiatowymi i gminnymi, przy trasie pojawią się też ciągi pieszo-rowerowe – to możliwe dzięki współpracy z samorządami lokalnymi – gminą Żnin i Janowiec Wielkopolski. Obecnie prace trwają na 6 odcinkach. Wykonywane są kolejne warstwy konstrukcyjne drogi. Kierowcy musza się liczyć z ruchem wahadłowym. W drugiej połowie sierpnia planowane jest też rozpoczęcie prac na moście w Żninie. 

 

W tym tygodniu ruszą duże prace budowlane na drodze nr 559. Inwestycja finansowana jest ze środków naszego RPO i obejmuje 22-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa. W ramach prac jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe na odcinkach Lipno-Wierzbick oraz Jasień-Kamień Kotowy. Do tej pory wykonawca prowadził prace związane z wycinką drzew oraz w poboczu drogi. Teraz w ramach kolejnego etapu robót związanego z budową nowej konstrukcji jezdni konieczne jest zamknięcie części drogi. Trasa będzie nieprzejezdna na odcinku od Jasienia do Kamienia Kotowego. Zaplanowano objazdy przez miejscowość Wielgie i Chalin.

 

Wkrótce drogowcy rozpoczną także poważne prace budowlane na przebudowywanych odcinkach dróg ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548 – WIĘCEJ) oraz z Brześcia Kujawskiego do Kowala (nr 265 – WIĘCEJ). Trwają też przygotowania do podpisania umowy z wykonawcą gruntownej przebudowy dwóch odcinków drogi z Tucholi do Świecia (nr 240 – WIĘCEJ). To inwestycje, które również sfinansujemy w oparciu o środki z naszego RPO.

 

W trakcie są też zadania realizowane z budżetu województwa. Wśród nich będąca aktualnie na półmetku przebudowa mostu w miejscowości Słup na drodze nr 538 łączącej Radzyń Chełmiński z Łasinem (powiat grudziądzki). Pod Golubiem-Dobrzyniem trwa modernizacja drogi nr 569 w Antoniewie. Z końcem lipca planowane jest też rozpoczęcie prac na ul. Kętrzyńskiego w Wąbrzeźnie. Obecnie prowadzony jest też szereg postępowań przetargowych, które mają wyłonić wykonawców innych ważnych zadań.

 

Najważniejsze zadania na drogach wojewódzkich w 2017 roku:

 • Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 251, Żnin – granica województwa, długość – 15 km, prace w toku,
 • Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 265, Brześć Kuj. – Kowal, długość – 19 km, roboty przygotowawcze,
 • Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 548, Stolno – Wąbrzeźno,  długość 29 km, roboty przygotowawcze,
 • Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 559, Lipno – granica województwa, długość – 22 km, początek dużych prac budowlanych od 24 lipca,
 • Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 240, Tuchola – Świecie, długość – 15 km, przygotowania do podpisania umowy,
 • Modernizacja mostu w Słupie na drodze wojewódzkiej nr 538 (powiat grudziądzki), prace na półmetku,
 • Przebudowa drogi nr 569 w Antoniewie (powiat golubsko-dobrzyński), prace w toku,
 • Budowa ronda w Więcborku na połączeniu dróg nr 241 i 242 (powiat sępoleński), trwa postępowanie przetargowe,
 • Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 556 w Zbójnie (powiat golubsko-dobrzyński), przygotowania do przetargu,
 • Przebudowa ul. Kętrzyńskiego w Wąbrzeźnie (DW nr 534), przygotowania do przekazania placu budowy,
 • Odnowa drogi nr 534 w Lipienicy (powiat golubsko-dobrzyński), prace zakończone,
 • Przebudowa ul. Lipnowskiej w Rypinie (DW nr 557), trwa postępowanie przetargowe,
 • Przebudowa drogi nr 246 w Kaczkowie (powiat inowrocławski), prace w toku,
 • Przebudowa drogi nr 250 w Służewie (powiat aleksandrowski), trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu,
 • Utwardzenie drogi nr 272 w Pile Młyn (powiat świecki), trwa postępowanie przetargowe,
 • Rozbudowa ul. Akacjowej we Wtelnie (DW nr 244, powiat bydgoski), trwa postępowanie przetargowe,
 • Mikrodywanik na drodze nr 266 Nowym Ciechocinku (powiat aleksandrowski), wybrany wykonawca prac,
 • Mikrodywanik na drodze nr 541 w Tłuchowie (powiat lipnowski), trwa postępowanie przetargowe,
 • Mikrodywanik na drodze nr 273 w Wielkiej Nieszawce (powiat toruński), prace zakończone,
 • Odnowa drogi nr 569 w Dobrzejewicach (powiat toruński), trwa postępowanie przetargowe,
 • Odnowa ul. Czerskiej w Tucholi (DW nr 237), trwa postępowanie przetargowe.

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

24 lipca 2017 r.