Aktualności

Uroczystość wbicia pierwszej łopaty na placu budowy drogi nr 240 odbyła się w Płazowie, fot. Tymon Markowski
Uroczystość wbicia pierwszej łopaty na placu budowy drogi nr 240 odbyła się w Płazowie, fot. Tymon Markowski

Droga z Tucholi do Świecia w budowie

Rusza gruntowna przebudowa dwóch odcinków drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Tucholę i Świecie. Symboliczne wbicie pierwszej łopaty na placu budowy odbyło się w piątek (29 września) w Płazowie w gminie Lubiewo. To jedna z największych inwestycji w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, które realizujemy z myślą o poprawie bezpieczeństwa kierowców i mieszkańców.

 

– Uruchamiamy piątą już w tym roku dużą inwestycję na drogach wojewódzkich. Tym razem chodzi o trasę łączącą Świecie z Tucholą i wyprowadzającą ruch poza granice naszego województwa. Odcinki, które będziemy przebudowywać staną się przede wszystkim bezpieczniejsze. Odseparujemy ruch pieszy i rowerowy, poprawi się też przejezdność drogi, po której pojazdy będą poruszać się sprawniej  – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

 

Droga wojewódzka nr 240 ze Świecia do Tucholi jest jedną z tras w regionie, na której notowane są największe natężenia ruchu – w ciągu doby jeździ nią od 6 do 11 tysięcy pojazdów. Umożliwia mieszkańcom powiatów świeckiego i tucholskiego do drogi krajowej nr 22, a wkrótce także do budowanej drogi ekspresowej S5. To również część ważnego szlaku pomiędzy autostradą A1 i  środkowym Pobrzeżem Bałtyku, z którego najwięcej kierowców korzysta w sezonie letnim.

 

W ramach inwestycji zaplanowano też budowę drogowego obejścia Płazowa. Powstaną tam dodatkowe miejsca parkingowe dla samochodów osobowych oraz autobusów, a także punkt do kontroli i ważenia pojazdów. Pojawi się też stacja meteorologiczna z kamerami. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe.

 

Wykonawcą modernizacji dwóch odcinków drogi wojewódzkiej nr 240 liczących łącznie 16 kilometrów będzie firma Skanska. Gruntowna przebudowa będzie kosztować 72 miliony złotych. Prace budowlane potrwają rok i zostaną objęte 7-letnią gwarancją. Roboty będą dzielone na etapy, by minimalizować utrudnienia.

 

W uroczystym rozpoczęciu budowy w Płazowie wzięli udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Jarosław Katulski, radny województwa Paweł Knapik, samorządowcy z terenu powiatów świeckiego i tucholskiego oraz przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy i firmy Skanska SA.

 

Wcześniej samorząd województwa uruchomił już kilka innych dużych inwestycji na drogach wojewódzkich, na których trwają już zaawansowane prace budowlane:

  • ze Żnina do granicy województwa (nr 251),
  • z Brześcia do Kowala (nr 265),
  • ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548),
  • z Lipna do granicy województwa (nr 559),

Więcej o realizacji tych inwestycji.

 

Przy udziale europejskich środków samorząd województwa zamierza poprawić bezpieczeństwo i standard podróżowania na kolejnych 9 odcinkach wojewódzkich tras o łącznej długości ponad 350 kilometrów. Część inwestycji zrealizujemy też w oparciu środki własne województwa. W sumie w Kujawsko-Pomorskiem przebudujemy w najbliższych latach 600 kilometrów dróg.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Zarząd Dróg Wojewódzkich

 

29 września 2017 r.

 

Uroczystość wbicia pierwszej łopaty na placu budowy drogi nr 240 odbyła się w Płazowie, fot. Tymon MarkowskiUroczystość wbicia pierwszej łopaty na placu budowy drogi nr 240 odbyła się w Płazowie, fot. Tymon MarkowskiUroczystość wbicia pierwszej łopaty na placu budowy drogi nr 240 odbyła się w Płazowie, fot. Tymon MarkowskiUroczystość wbicia pierwszej łopaty na placu budowy drogi nr 240 odbyła się w Płazowie, fot. Tymon MarkowskiUroczystość wbicia pierwszej łopaty na placu budowy drogi nr 240 odbyła się w Płazowie, fot. Tymon MarkowskiUroczystość wbicia pierwszej łopaty na placu budowy drogi nr 240 odbyła się w Płazowie, fot. Tymon MarkowskiUroczystość wbicia pierwszej łopaty na placu budowy drogi nr 240 odbyła się w Płazowie, fot. Tymon MarkowskiUroczystość wbicia pierwszej łopaty na placu budowy drogi nr 240 odbyła się w Płazowie, fot. Tymon Markowski