Aktualności

Uroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Uroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Droga z Lipna w kierunku Płocka w budowie

We wtorek (23 maja) w Kamieniu Kotowym (powiat lipnowski) odbyła się uroczystość wbicia pierwszej łopaty na budowie 22-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa. Gruntowna przebudowa, dzięki której poprawi się bezpieczeństwo i komfort podróżowania, będzie kosztować 59 mln złotych.

 

– To jedna z 14 inwestycji na drogach wojewódzkich, którą zamierzamy sfinansować w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Trasa zostanie przebudowana w oparciu o najlepsze standardy zakładające poprawę bezpieczeństwa i jakości podróżowania. W ciągu półtora roku projekt będzie rozliczony – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Trasa między Lipnem i granicą województwa komunikuje gminy Lipno i Tłuchowo z drogą krajową numer 10. Po przebudowie będzie to również wygodne i bezpieczne połączenie pomiędzy Toruniem i Płockiem (z wykorzystaniem wspomnianej drogi krajowej nr 10).

 

Wyłoniona w przetargu firma Eurovia Polska wykona zadanie za kwotę 58,9 mln zł i obejmie prace 7-letnią gwarancją. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2018 roku. Prace rozpoczną się od pomiarów geodezyjnych i wycinki drzew (wycinkę drzew zrekompensują nowe nasadzenia). Przygotowywana jest również tymczasowa organizacja ruchu. Część odcinków będzie wyłączona z ruchu, by prace mogły  być realizowane w szybkim tempie.

 

– To największa inwestycja drogowa w powiecie lipnowskim od lat. W ramach prac jezdnia zostanie wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Przy drodze powstaną pobocza, zaplanowano też przebudowę zatok autobusowych i budowę nowych, a przejścia dla pieszych zostaną oświetlone – mówi członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

 

Drogowcy poprawią też geometrię ważniejszych skrzyżowań oraz wyremontują i przebudują 8 przepustów. Na całej trasie pojawi się nowe oznakowanie pionowe i poziome. Projekt uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych np. poprzez montaż ryflowanych elementów nawierzchni chodników (z wypustkami lub wgłębieniami).

 

W Kamieniu Kotowym skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 541 (Dobrzyń nad Wisłą-Sierpc) zostanie przebudowane na 4-wlotowe rondo. Przewidziano też modernizację 200-metrowego fragmentu drogi nr 541, przy którym powstanie miejsce do ważenia pojazdów. Ze względu na to, że drogę przekraczają między innymi łosie, przewidziano niestandardowe, łagodne profilowanie skarp na odcinku leśnym. Pod drogą znajdzie się też 25 przepustów dla niewielkich zwierząt.

 

Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe na odcinkach Lipno-Wierzbick oraz Jasień-Kamień Kotowy. Miasto Lipno oraz gminy Lipno i Tłuchowo wsparły modernizację drogi łącznie kwotą ponad 2,1mln zł.

 

W uroczystym przekazaniu placu budowy uczestniczyli członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, randy województwa Piotr Pręgowski, samorządowcy z terenu powiatu lipnowskiego oraz przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy i firmy Eurovia.

 

Wcześniej samorząd województwa uruchomił już kilka innych dużych inwestycji na drogach wojewódzkich:

  • ze Żnina do granicy województwa (nr 251), rozpoczęły się prace budowlane – WIĘCEJ,
  • ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548), rozpoczęły się prace budowalne – WIĘCEJ,
  • z Brześcia do Kowala (nr 265), podpisano umowę z wykonawcą – WIĘCEJ,
  • z Tucholi do Świecia (nr 240, dwa odcinki), trwa wybór wykonawcy – WIĘCEJ.

 

Modernizacja trasy nr 559 w skrócie:

– Długość drogi – 22 km

– Termin realizacji – czerwiec 2018 roku

– Koszt zadania – 58,9 mln

– Gwarancja – 7 lat

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

23 maja 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 24 maja 2017 r.

 

Uroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczyste rozpoczęcie budowy drogi nr 559 z Lipna do granicy województwa, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl