Aktualności

Budowa dwóch domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Łukasz Piecyk
Budowa dwóch domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Łukasz Piecyk

Domy dla dzieci zamiast domów dziecka

W całym regionie trwa budowa „czternastek” czyli kameralnych domów dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie 14 młodych mieszkańców. Wsparcie samorządu województwa w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło dotąd na utworzenie 32 tego typu instytucji. W piątek (15 czerwca) marszałek Piotr Całbecki przyglądał się postępom w budowie dwóch takich domów w Chełmnie.

 

– Tworzenie takich placówek to właściwy sposób myślenia o instytucjonalnej pieczy zastępczej i sposób na stworzenie domów dla dzieci, które możliwie najbardziej przypominają te rodzinne. Pierwszymi tego rodzaju placówkami były otwarte w 2016 roku dwa domy w Brzeziu w powiecie włocławskim – za realizację tych inwestycji powiat włocławski został wyróżniony Nagrodą Marszałka 2017 ­– mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego korzystają powiaty i miasta na prawach powiatu, pozwala tworzyć dostosowane do współczesnych standardów, kameralne placówki opiekuńczo-wychowawcze, przypominające bardziej dobrze zaprojektowane domy dla dużej rodziny niż tradycyjne obiekty o takim przeznaczaniu. To realizacja zupełnie nowej koncepcji działania tego typu instytucji – chodzi przede wszystkim o stworzenie przyjaznych warunków do wychowywania i usamodzielniania się dzieci. Prawo stanowi, że po 2020 roku będą tak wyglądać wszystkie takie placówki.

 

Do tej pory zarząd województwa przyznał dofinansowanie na realizację 19 takich projektów w różnych częściach regionu, w ramach których powstaną 32 domy dziecka. Suma wsparcia to 22 miliony złotych. Pieniądze trafiają na budowę całkowicie nowych domów, modernizacje istniejących placówek, a także adaptację do tych celów innych gmachów.

 

W czterech nowych, trzystumetrowych domach mieszkają już między innymi podopieczni domów dziecka w Brzeziu oraz Lubieniu Kujawskim w powiecie włocławskim – dzieciaki mają do dyspozycji między innymi dwuosobowe pokoje, wygodną świetlicę oraz świetnie wyposażoną kuchnię. Budowa dwóch kolejnych „czternastek” dobiega właśnie końca w Lipnie. Wsparcie na realizację podobnych inwestycji otrzymały też między innymi władze Włocławka, Bydgoszczy, Torunia, powiatów grudziądzkiego, sępoleńskiego, rypińskiego, brodnickiego, mogileńskiego, bydgoskiego, świeckiego, inowrocławskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego oraz golubsko-dobrzyńskiego.

 

Władze powiatu chełmińskiego stawiają w sumie aż trzy takie domy – dwa w Chełmnie i jeden w Unisławiu – każdy będzie miał ponad 220 metrów kwadratowych powierzchni, dwuosobowe sypialnie, a także pokój rekreacyjny i dwie łazienki. Wsparcie z naszego RPO na ten cel to 2 miliony złotych.

 

Lista wszystkich wybranych do dofinansowania projektów

 

Nabór wniosków o dofinansowanie tego typu inwestycji wciąż jest aktualny (szczegóły).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 czerwca 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2018 r.

 

Budowa dwóch domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Łukasz PiecykBudowa dwóch domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Łukasz PiecykBudowa dwóch domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Łukasz PiecykBudowa dwóch domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Łukasz PiecykBudowa dwóch domów dla dzieci w Chełmnie, fot. Łukasz PiecykMarszałek Piotr Całbecki podczas odwiedzin na budowie domów dla dzieci w Chełmnie fot. Łukasz PiecykMarszałek Piotr Całbecki podczas odwiedzin na budowie domów dla dzieci w Chełmnie fot. Łukasz PiecykMarszałek Piotr Całbecki podczas odwiedzin na budowie domów dla dzieci w Chełmnie fot. Łukasz Piecyk