Aktualności

Budowa inkubatora przedsiębiorczości w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, fot. Tymon Markowski
Budowa inkubatora przedsiębiorczości w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, fot. Tymon Markowski

Dobre miejsce dla biznesu

Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław i Sępólno Krajeńskie to miasta, w których dzięki marszałkowskiemu wsparciu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego powstają inkubatory przedsiębiorczości. W Bydgoszczy powstaną nawet dwa. Ich zadanie to przygotowanie nowoczesnej i kompleksowej oferty dla nowopowstających i rozwijających się firm.

 

– Reagując na potrzeby osób stawiających pierwsze kroki w biznesie skierowaliśmy środki na tworzenie profesjonalnej i atrakcyjnej oferty rozwiązującej podstawowe problemy młodych przedsiębiorców, związane między innymi z dostępem do biurowej infrastruktury i usług doradczych. Wszystko po to, by mogli skupić cały swój zapał na realizacji biznesowych pomysłów i rozwoju swych firm – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W wyniku ogłoszonego w 2014 roku konkursu zarząd województwa przyznał dofinansowanie na utworzenie i rozbudowę siedmiu inkubatorów przedsiębiorczości.Suma wsparcia z RPO to 23,4 miliona złotych. Trafiło ono na budowę nowych gmachów lub modernizację i przebudowę istniejących obiektów, a także zakup wyposażenia.

 

Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy pozyskał wsparcie na utworzenie trzech Regionalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Realizacja inwestycji wiązała się z modernizacją i nadaniem nowych funkcji wysłużonym gmachom: przy ulicy Gimnazjalnej w Bydgoszczy, przy ulicy Przedzamcze w Toruniu oraz przy ulicy Toruńskiej we Włocławku. Nabór przedsiębiorców, którzy będą korzystać z inkubatorów rozpocznie się w połowie września. Pierwsze firmy wprowadzą się do nowych biur w październiku. Więcej.

 

Kolejny w Bydgoszczy inkubator przedsiębiorczości buduje Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. Nowy biurowiec „Idea Przestrzeń Biznesu”, który powstaje przy ulicy Bydgoskich Przemysłowców będzie posiadał 6 kondygnacji i liczył 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Inkubator rozpocznie działalność jeszcze w tym roku. Wartość wsparcia na realizację inwestycji to 10,7 miliona złotych. Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny otrzymał też wsparcie z RPO na budowę Centrum Targowo-Wystawienniczego w Myślęcinku (więcej).

 

Inkubator przedsiębiorczości powstał też w Grudziądzu. W pierwszym etapie Grudziądzki Park Przemysłowy zaadoptował na ten cel obiekt byłej strażnicy Straży Pożarnej na terenie dawnej fabryki Stomilu. Wsparcie na realizację projektu wyniosło prawie 1,5 miliona złotych. Drugi, będący właśnie na ukończeniu etap przedsięwzięcia dotyczył adaptacji II piętra hali nr 95, w której powstały cztery powierzchnie produkcyjno-usługowo-magazynowe ze wspólnym zapleczem socjalnym. Wartość wsparcia na realizację tej inwestycji to blisko 800 tysięcy złotych.

 

Dzięki środkom z RPO przy ulicy Dubienka 2 w Inowrocławiu od ubiegłego roku działa prowadzony przez Fundację „Ekspert-Kujawy” Kujawski Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej. Korzystający z jego usług przedsiębiorcy otrzymują nie tylko możliwość wynajmu pomieszczeń biurowych na preferencyjnych warunkach, w tym biur wirtualnych, ale również obsługę administracyjną, usługi kadrowo-księgowe, usługi konsultacji i doradztwa m.in. doradztwo prawno-podatkowe, marketingowe, pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych, czy przygotowywaniem biznes planów.  Suma wsparcia na stworzenie inkubatora to 680 tysięcy złotych. Rozmowa z Jolantą Woźnicą, dyrektorem Fundacji Ekspert-Kujawy

 

W budowie jest także inkubator przedsiębiorczości w Sępólnie Krajeńskim. Władze miasta zaadaptują na ten cel poprzemysłowy budynek przy ulicy Przemysłowej. Wartość wsparcia na realizację tej inwestycji to 1,8 miliona złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 września 2015 r.