Aktualności

W ramach EDD odbył się wernisaż wystawy „Opowieści z fotograf” w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
W ramach EDD odbył się wernisaż wystawy „Opowieści z fotograf” w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Dni dziedzictwa w regionie

Przed nami ostatnie wydarzenia regionalnych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. W najbliższy weekend odbędą się: widowisko historyczne w Barcinie (powiat żniński), konferencja dotyczącą rewaloryzacji cmentarza ewangelickiego w Zbrachlinie (powiat świecki), a także spacer śladami żydów w bydgoskim Fordonie.

 

„Mesco Dux Polonie Baptizatur” czyli „Mieszko książę Polski ochrzcił się” to widowisko odwołujące się do wydarzeń z 966 roku, na które zaprasza w sobotę (24 września) Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin. Spotkanie „Żyli kiedyś wśród nas – żyjemy dzisiaj obok nich” dotyczące zbrachlińskiego cmentarza odbędzie się w dwa weekendowe dni (24-25 września). Europejskie Dni Dziedzictwa w regionie zakończy w niedzielę (25 września) podróż żydowskimi szlakami Fordonu.  Więcej o wydarzeniach tutaj.

 

Tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa  przyświeca hasło „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Z założenia były dwa minione weekendy (10-11 i 17-18 września), podczas których w całym kraju odbywały się wydarzenia związane z propagowaniem zabytków, jako nośnika wartości duchowych.

 

W minioną niedzielę (17 września) w ramach EDD w Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku (powiat toruński) odbył się III Przegląd Ludowych Zespołów Śpiewaczych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych uczestników warsztatów organizowanych przez Dom Kultury w Górsku oraz zwiedzanie Muzeum Regionalnego i Multimedialnego działających przy CEM. Więcej o wydarzeniu.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto poświęcone zabytkom Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 września 2016 r.

Ostania aktualizacja 22 września 2016 r.

 

Urodziny ulicy Długiej w Bydgoszczy w ramach EDD, fot. Tymon MarkowskiUrodziny ulicy Długiej w Bydgoszczy w ramach EDD, fot. Tymon MarkowskiUrodziny ulicy Długiej w Bydgoszczy w ramach EDD, fot. Tymon MarkowskiUrodziny ulicy Długiej w Bydgoszczy w ramach EDD, fot. Tymon MarkowskiIII Przegląd Zespołów Śpiewaczych w Centrum Edukacji z okazji EDD, fot. Juliusz KolaIII Przegląd Zespołów Śpiewaczych w Centrum Edukacji z okazji EDD, fot. Juliusz KolaIII Przegląd Zespołów Śpiewaczych w Centrum Edukacji z okazji EDD, fot. Juliusz KolaW ramach EDD odbył się wernisaż wystawy „Opowieści z fotograf” w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj KurasW ramach EDD odbył się wernisaż wystawy „Opowieści z fotograf” w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj KurasW ramach EDD odbył się wernisaż wystawy „Opowieści z fotograf” w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj KurasW ramach EDD odbył się wernisaż wystawy „Opowieści z fotograf” w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras