Aktualności

Dwór w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński
Dwór w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński

Głosuj na Kłóbkę!

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce w powiecie włocławskim, na który składają się odrestaurowany niedawno dwór i otaczający go park oraz sąsiadujący zespół wiejski, znalazł się wśród kilkunastu skansenów z całej Polski rywalizujących o miano najciekawszego w kraju. Głosowanie do niedzieli (11 września) na portalu kulturaonline.pl.   

 

Dwór Orpiszewskich w Kłóbce to miejsce łączące się z legendą romantycznej miłości Fryderyka Chopina. W starannie odtworzonych wnętrzach można oglądać dzieła sztuki, meble i inne przedmioty z różnych kolekcji administrującego obiektem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a także obiekty zakupione lub pozyskane przez muzeum specjalnie z myślą o kłóbeckim kompleksie. Warta zobaczenia jest też wiejska część kłóbeckiego parku etnograficznego.

 

Ziemiańska siedziba

 

Dawna ziemiańska rezydencja związana jest z postacią Marii Orpiszewskiej de domo Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego, która mieszkała tu w ostatnich latach życia. Położone w pobliżu istniejącego skansenu wiejskiego dwór i otaczający go park były w ruinie kiedy latem 2010 zostały zakupione przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Przeprowadzono rekonstrukcję starszej, parterowej części domu i rewaloryzację skrzydła pałacowego, odtworzono też pierwotny układ przestrzenno-funkcjonalny. Prace restauracyjne zostały docenione i nagrodzone w konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany 2016”.

 

– Decyzja o restauracji zapadła gdy przed laty zobaczyłem Kłóbkę po raz pierwszy. Dziś jest to jedna z pereł na turystycznej mapie Kujaw i Pomorza  – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

 

W starszej część dworu muzealnicy krok po kroku odtworzyli wystrój ziemiańskiej siedziby z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Ponieważ z oryginalnego wyposażenia nie zachowało się niemal nic, trafiły tu podobne stylistycznie zabytkowe przedmioty, dobrane starannie na podstawie zachowanych opisów i wywiadów, także w wyniku kwerendy i poszukiwań na rynku dzieł sztuki, jak na przykład „Pejzaż fantastyczny” i „Pejzaż z owcami i kozami” Philipa Petera Roosa znanego jako Rosa da Tivoli.

 

Nowsze, wzniesione w XIX wieku klasycystyczne skrzydło pałacu mieści pamiątki po Marii Wodzińskiej Orpiszewskiej. Znajdują się tu między innymi namalowane przez nią obrazy, szkice, rękopisy i należące do niej pianino. Ekspozycja składa się z dwóch segmentów – w pierwszym poznajemy młodą Marię Wodzińską, z czasów gdy przyjaźniła się z Chopinem i Słowackim; druga, poświęcona dojrzałej już artystce i kobiecie, obejmuje okres jej obu małżeństw i ostatnie lata spędzone właśnie w Kłóbce. Trzecią częścią ekspozycji są piwnice, w których można zobaczyć jak wyglądały dworska kuchnia, spiżarnie i pralnia. Zabytkowy park dworski z pomnikowymi drzewami ma 7 hektarów powierzchni.

 

Tradycyjna wieś

 

Wiejska część kłóbeckiego parku etnograficznego to trzy tradycyjne chłopskie zagrody – takie, w jakich mieszkali włościanie w naszej części Europy jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Dwie zostały przeniesione z Kujaw, jedna z ziemi dobrzyńskiej. Obok zrekonstruowano wiatrak mielący zboże, kuźnię i warsztat garncarski oraz remizę strażacką, szkołę i karczmę. Wszystko otoczone jest sadami i ogródkami, są tu też zwierzęta domowe i hodowlane. W ogródkach jak dawniej pachną lawenda, tymianek i lubczyk.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 września 2016 r.