Aktualności

Stulatek Jan Kościerzyński, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Stulatek Jan Kościerzyński, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Czworo odznaczonych medalami

W ostatnim tygodniu uhonorowano aż czworo stulatków związanych z naszym regionem. Świętowali swoje setne urodziny na przełomie września i października, a marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis złożony na ich ręce jest wyrazem uznania dla nestorów naszego regionu.

 

– Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Jan Kościerzyński pochodzący ze Służewa (powiat aleksandrowski) przesz wiele lat mieszkał w Gdyni. Kilka lat służył w milicji, jednak porzucił mundur ze względu na odmowę inwigilacji księży. Po tym zajmował się handlem owocami. Wraz z żoną Genowefą wybudował tam swój rodzinny dom. Po śmierci żony wrócił w rodzinne strony. Doczekał trojga dzieci, siedmiorga wnucząt i dziesięciorga prawnucząt. Życiorys Jana Kościerzyńskiego.

Stulatek Jan Kościerzyński, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPStulatek Jan Kościerzyński, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPStulatek Jan Kościerzyński, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Helena Coda mieszkająca obecnie w powiecie bydgoskim swoją młodość spędziła pracując w obozie pracy przymusowej w III Rzeszy w gospodarstwach rolnych. Mimo złego traktowania przez właściciela gospodarstwa, pani Helena lubiła przyrodę i podjęła się prowadzenia gospodarstwa rolnego także po wojnie wraz z mężem Florianem. Po jego śmierci zajmowała się nim samodzielnie, a następnie przekazała synowi. Interesuje się historią. Od 1989 roku należy do Stowarzyszenia Osób Pokrzywdzonych przez III Rzeszę. Pełny biogram.

Stulatka Helena Coda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPStulatka Helena Coda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPStulatka Helena Coda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Pan Józef Zakrzewski odebrał swój medal z rąk marszałka Piotra Całbeckiego osobiście, a więcej na jego temat można przeczytać tutaj.

Młode lata spędziła wywieziona na przymusowe roboty, a po wojnie trafiła na tereny będące dziś dzielnicą Bydgoszczy i udzielała się w lokalnym komitecie. Zenobia Orłowska jest stulatką o silnym charakterze. Mieszka obecnie wraz z synową w Bydgoszczy. Pełny biogram.

Stulatka Zenobia Orłowska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPStulatka Zenobia Orłowska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPStulatka Zenobia Orłowska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
  • Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowaliśmy dotąd 210 osób
  • Akcję prowadzimy od 2018 roku
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
  • Najstarszą uhonorowaną nestorką jest pani Elżbieta Rogala, która ma 109 lat.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

7 października 2021 r.