Aktualności

Fot. Tymon Markowski
Fot. Tymon Markowski

Ćwierć wieku samorządności w powiecie sępoleńskim

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył 18 września w obchodach 25-lecia samorządności w gminach powiatu sępoleńskiego. Głównym punktem obchodów była uroczysta sesja rady powiatu w hali Krajna Arena w Sępólnie Krajeńskim.

 

Samorząd terytorialny w Polsce odrodził w 1990 roku, kiedy odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast. Osiem lat później wprowadzono na poziomie lokalnym samorząd powiatowy, a na poziomie regionalnym samorząd wojewódzki.

 

Powiat Sępoleński, położony w północno–zachodniej części województwa tworzą 4 gminy: Sępólno Krajeńskie, Kamień Krajeński, Więcbork  i Sośno. Powiat zajmuje powierzchnię 79 tysięcy hektarów, liczy ponad 41 tysięcy mieszkańców.

 

Głównym punktem uroczystości z okazji 25-lecia samorządności w gminach powiatu sępoleńskiego była uroczysta sesja rady powiatu z udziałem gmin. Wcześniej odbyła się msza święta w kościele św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim. Podziękowania marszałka województwa za zaangażowanie w budowanie i rozwój samorządu terytorialnego na ziemiach powiatu sępoleńskiego odebrali Stanisław Drozdowski, Kazimierz Fiałkowski, Janusz Tomas, Piotr Dobrzański i Andrzej Marach.

 

Podczas wizyty w powiecie sępoleńskim marszałek Piotr Całbecki odwiedził też szpital w Więcborku, gdzie dzień wcześniej otwarto nową część placówki (więcej), złożył również wizytę w siedzibie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, jednego z ośmiu parków krajobrazowych w naszym województwie. (więcej)

 

Dzięki środkom z Unii Europejskiej samorząd województwa wsparł w ostatnich latach realizację szeregu ważnych przedsięwzięć inwestycyjnych w powiecie sępoleńskim. Do najważniejszych należały budowy hali sportowo-widowiskowej Krajna Arena, amfiteatru i kawiarni nad Jeziorem Sępoleńskim, a także ścieżki rowerowej, która połączyła Sępólno Krajeńskie z Więcborkiem. Więcej o inwestycjach realizowanych w powiecie sępoleńskim w naszych wydawnictwach Razem dla regionu oraz Razem dla kujawsko-pomorskiej wsi

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

18 września 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 21 września 2015 r.

 

Ćwierć wieku samorządności w powiecie sępoleńskim, Fot. Tymon MarkowskiĆwierć wieku samorządności w powiecie sępoleńskim, Fot. Tymon MarkowskiĆwierć wieku samorządności w powiecie sępoleńskim, Fot. Tymon MarkowskiĆwierć wieku samorządności w powiecie sępoleńskim, Fot. Tymon MarkowskiĆwierć wieku samorządności w powiecie sępoleńskim, Fot. Tymon MarkowskiĆwierć wieku samorządności w powiecie sępoleńskim, Fot. Tymon MarkowskiĆwierć wieku samorządności w powiecie sępoleńskim, Fot. Tymon MarkowskiĆwierć wieku samorządności w powiecie sępoleńskim, Fot. Tymon MarkowskiĆwierć wieku samorządności w powiecie sępoleńskim, Fot. Tymon Markowski