Sport i Turystyka

Ubiegłoroczny Copernicus Cup, fot. Paweł Skraba
Ubiegłoroczny Copernicus Cup, fot. Paweł Skraba

Copernicus Cup: przed nami wielkie sportowe widowisko

Gwiazdy polskiej i światowej lekkoatletyki, medaliści najważniejszych imprez lekkoatletycznych Europy i świata spotkają się dziś (6 lutego) podczas Międzynarodowego Mityngu Lekkoatletycznego Orlen Copernicus Cup. Kibice zobaczą w akcji m.in. Ewę Swobodę, Pię Skrzyszowską i Justynę Święty-Ersetic. Partnerem zawodów jest od dekady samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

– Lekkoatletyka jest wpisana w DNA naszego regionu. Wspieramy ją na wielu polach – organizacji imprez, szkolenia młodzieży w klubach, stypendiów sportowych, a także promocji jako sportu powszechnego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Sportowcom życzę rekordów i zwycięstw, kibicom niezapomnianych emocji. Jestem przekonany, że nasi goście wywiozą z Kujaw i Pomorza przeświadczenie, że – podobnie jak my, mieszkańcy regionu – lubią tu być!

 

W Arenie Toruń pobiegnie m.in. Ewa Swoboda, która na 60 m zmierzy się z Patrizią van der Weken, obecnie liderką światowych list w tej konkurencji. Świetne rywalki będzie miała także Pia Skrzyszowska, która w biegu na 60 m ppł, wieńczącym mityng, zmierzy się z Nadine Visser czy z Reettą Hurske.

 

W biegu na 400 m Justyna Święty-Ersetic będzie rywalizowała z Holenderką Lieke Klaver. W drugiej serii zaprezentują się m.in. powracająca Małgorzata Hołub-Kowalik oraz bydgoszczanka Marika Popowicz-Drapała.

 

Piotr Lisek w skoku o tyczce będzie chciał wziąć rewanż za HME w Stambule z 2023 roku, gdzie zajął drugie miejsce ex aequo z Grekiem Emanuilem Karalisem, a przegrał tylko z Sondre Guttormsenem z Norwegii. Z trybun zawodników będzie dopingowała najlepsza polska wieloboistka Adrianna Sułek.

 

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja kobiet na dystansie 1500 metrów. Na starcie zobaczymy między innymi Etiopkę Diribe Welteji, srebrną medalistkę mistrzostw świata w Budapeszcie na tym samym dystansie, Hirut Mesheshę, która finiszowała trzecia podczas Halowych Mistrzostw Świata w Belgradzie. W Toruniu pobiegną także medalistki biegu na 800 m z Belgradu – Halimah Nakaayi z Ugandy oraz Freweyni Hailu z Etiopii.

 

Podczas Orlen Copernicus Cup odbędzie się dwanaście konkurencji – kobiety biegać będą na 60, 400, 800 i 1500 metrów oraz 60 metrów przez płotki, natomiast konkurencji męskich będzie siedem – biegi na 60, 800, 1500 i 3000 metrów, bieg na 60 metrów przez płotki oraz skok o tyczce i trójskok.

 

Departament Sportu i Turystyki 

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 stycznia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 lutego 2024 r.