Aktualności

Świerk, który stanie przed Urzędem Marszałkowskim pochodzi z Nadleśnictwa Raciniewo, fot. Andrzej Goiński
Świerk, który stanie przed Urzędem Marszałkowskim pochodzi z Nadleśnictwa Raciniewo, fot. Andrzej Goiński

Kujawsko-Pomorskie pachnie choinką

Na placu przed Urzędem Marszałkowskim stanęło osiemnastometrowe, świąteczne drzewko, które przyjechało do Torunia z Leśnictwa Raciniewo (Nadleśnictwo Toruń). W tym roku do sprzedaży trafi ponad 12 tysięcy choinek z lasów Kujaw i Pomorza.

 

Gatunki iglaste zajmują 84,5 proc. powierzchni wszystkich lasów województwa (23,4 procent powierzchni regionu). Wiąże się to z rolniczymi tradycjami wykorzystania gruntów w naszym regionie – lasy pozostały na glebach najsłabszych, gdzie najlepiej czują się gatunki iglaste, głównie sosna. Najwięcej drzew iglastych jest w Borach Tucholskich (np. nadleśnictwa Woziwoda, Tuchola, Trzebciny) i Puszczy Bydgoskiej (np. nadleśnictwa Bydgoszcz, Cierpiszewo, Solec Kujawski).

 

Nasze choinki to w przeważającej większości sosny (84 procent powierzchni lasów). Udział tego gatunku systematycznie spada, dzięki prowadzonej przez leśników tzw. przebudowie drzewostanów. Świerk występuje jako gatunek panujący na zaledwie 0,5 proc. powierzchni. Rzeczywisty udział tego gatunku jest jednak wyższy – często jest domieszką w niższych piętrach lasu. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu rzeczywisty udział świerka wynosi 0,97 proc.

 

Przeciętny wiek lasów naszego regionu to 63 lata i sukcesywnie rośnie. Sosny ścina się zwykle w wieku 100 lat, świerki – 80 lat, dęby – 140 lat, a brzozy – 80 lat. Dzieje się to bez uszczerbku dla środowiska i przyszłych pokoleń – z każdym rokiem lasów w Kujawsko-Pomorskiem nie tylko przybywa (dzięki zalesieniom), ale też rośnie ich zasobność w drewno. Rocznie dostarczają 1,7 mln metrów sześciennych tego odnawialnego surowca.

 

Kujawsko-pomorscy leśnicy zachęcają: kupujmy naturalne choinki, jako piękne, tradycyjne, naturalne i pachnące, w przeciwieństwie do ich plastikowych odpowiedników, których wytworzenie i utylizacja nie są przyjazne środowisku. W tym roku przeznaczono do sprzedaży 12 tysięcy choinek, prawie o 2 tysiące więcej, niż w roku ubiegłym. Pozyskanie drzewek w niczym nie uszczupla zasobów leśnych Kujaw i Pomorza, ponieważ pochodzą z zakładanych specjalnie w tym celu plantacji choinkowych. Choinki rosną od kilku do kilkunastu lat, w zależności od wymaganej wysokości. Wszystko zaczyna się od nasion, które leśnicy łuszczą z szyszek, a potem wysiewają w szkółce leśnej. Po najczęściej trzech latach troskliwej opieki na kwaterze, drzewka trafiają na plantacje choinkowe.

 

Bezpośrednią sprzedaż drzewek prowadzi większość nadleśnictw naszego regionu. W niektórych nadleśnictwach możemy zakupić choinki w donicach lub drzewka innych gatunków, np. świerka kłującego (w odmianie srebrnej lub zielonej). Nadleśnictwa oferują także gałązki, z reguły świerkowe, pod nazwą „stroisz”. Warto o tym pamiętać, ponieważ obcinanie gałązek z drzewek w lesie deformuje ich pokrój i jest nielegalne.

 

Choinkę, która stanęła przed Urzędem Marszałkowski wybrał marszałek Piotr Całbecki. Drzewo należy do rodzimego gatunku świerk pospolity (Picea abies). Ma pierśnicę (średnicę na wysokości 1,3 m) 40 cm i około 18 metrów wysokości. Rosło na dość żyznym siedlisku (las mieszany świeży), co gwarantuje jej ugałęzienie do samego dołu i symetryczny pokrój. W leśnictwie Raciniewo, z którego pochodzi drzewo, każdego roku sadzi się kilkadziesiąt tysięcy sadzonek, z czego ok. 5-10 proc. stanowi świerk.

 

O aktualnych danych statystycznych dotyczących województwa kujawsko-pomorskiego informujemy w naszej zakładce „Region w statystyce”.

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

6 grudnia 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 8 grudnia 2016 r.

 

Świerk, który stanie przed Urzędem Marszałkowskim pochodzi z Nadleśnictwa Raciniewo, fot. Andrzej GoińskiŚwierk, który stanie przed Urzędem Marszałkowskim pochodzi z Nadleśnictwa Raciniewo, fot. Andrzej Goiński