Aktualności

Podpisanie umowy na budowę chodnika w Podzamku Golubskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMKWP
Podpisanie umowy na budowę chodnika w Podzamku Golubskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMKWP

Chodnik w Podzamku Golubskim połączy mieszkańców

Złożony we wtorek (20 lipca) w Urzędzie Marszałkowskim podpis pod umową oznacza rozpoczęcie prac budowlanych łączących istniejące już chodniki i ścieżki oraz utworzenie bezpiecznej trasy dla pieszych i rowerzystów pomiędzy Golubiem-Dobrzyniem, Ostrowitem, a dalej Kowalewem Pomorskim w powiecie golubsko-dobrzyńskim. To szczególnie oczekiwana inwestycja przez mieszkańców Podzamku Golubskiego (powiat golubsko-dobrzyński), którzy dotąd nie mieli chodnika przy ruchliwej jezdni. Zadanie realizujemy w porozumieniu z gminą Golub-Dobrzyń, w oparciu o Drogową Inicjatywę Samorządową.

– Porozumienia i partnerstwo z lokalnymi samorządami w ramach naszej Drogowej Inicjatywy Samorządowej pozwoliły na zrealizowanie już 58 zadań związanych z budową chodników, dróg rowerowych i przejść dla pieszych na terenie naszego regionu, których wartość to 23 miliony złotych – zaznacza marszałek Piotr Całbecki.

– Wcześniej gruntownie przebudowaliśmy drogę. Zależy nam jednak, by wojewódzkie trasy były bezpieczne również dla pieszych i mieszkańców. Dlatego realizujemy duży program budowy ścieżek pieszo-rowerowych. Cieszy nas, że wiele zadań wykonywanych jest wspólnie z gminami – podkreśla wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Podpisana umowa dotyczy budowy chodnika o długości blisko 900 metrów i szerokości prawie 2 metrów, który powstanie po południowej stronie drogi wojewódzkiej nr 544 w miejscowości Podzamek Golubski. Wykonany zostanie z masy bitumicznej i połączy wcześniej wybudowany chodnik z ścieżką pieszo-rowerową pomiędzy Ostrowitem i Krążnem (powiat golubsko-dobrzyński). Inwestycja sprawi, że piesi i rowerzyści na całym odcinku drogi nr 554 od Kowalewa Pomorskiego do Golubia-Dobrzynia o długości 10 kilometrów zyskają bezpieczne przejście oraz przejazd. W Podzamku Golubskim w ramach inwestycji przebudowany zostanie przepust drogowy, powstaną też zjazdy na posesje. Zakończenie prac planowane jest na grudzień tego roku, inwestycja zostanie objęta 5-letnią gwarancją. Przetarg na prace budowlane wygrała firma Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane (PDB) z Brodnicy.

W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, na którym podpisano umowę udział wzięli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, wójt gminy Golub-Dobrzyń Marek Ryłowicz, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Przemysław Dąbrowski oraz prezes PDB Jan Kopiczyński. Koszt inwestycji, która zostanie sfinansowana ze środków budżetów województwa i gminy Golub-Dobrzyń, to 611 tysięcy złotych.

Dwa lata temu, w 2019 roku, zakończyła się natomiast gruntowna modernizacja jezdni pomiędzy Golubiem-Dobrzyniem i Kowalewem Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński), która pochłonęła prawie 16 milionów złotych i została pokryta ze środków województwa.

Drogowa Inicjatywa Samorządowa (DIS) jest wspólnym przedsięwzięciem samorządu województwa oraz samorządów gmin i powiatów. Zadania realizowane są, przede wszystkim, przy już istniejących drogach, które wymagają pilnego uzupełnienia o dodatkową infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo, czyli budowy chodników, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych i barier ochronnych. Zgodnie z zasadami 60 procent kosztów inwestycji pokrywa gmina, a resztę marszałkowska administracja. Program realizuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. W tym roku w oparciu o DIS wcześniej zlecone zostały prace w Bobrowie.

6 edycji DIS w liczbach:

  • wartość inwestycji – 23 mln złotych
  • liczba zrealizowanych zadań – 58
  • długość wybudowanych ciągów pieszo-rowerowych – ok.  44 km.

Miliard złotych na wojewódzkie drogi

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 800 milionów złotych, które zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji do 2023 roku. Do tej kwoty dołączyliśmy kolejne 200 milionów złotych przeznaczony na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach, co łącznie daje miliard złotych na poprawę jakości wojewódzkich tras. Z listą realizowanych obecnie zadań można zapoznać się na naszej stronie.

Zobacz też:

Zarząd Dróg Wojewódzkich i

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

20 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 lipca 2021 r.

Podpisanie umowy na budowę chodnika w Podzamku Golubskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMKWPPodpisanie umowy na budowę chodnika w Podzamku Golubskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMKWPPodpisanie umowy na budowę chodnika w Podzamku Golubskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMKWPDroga wojewódzka nr 554 po remoncie, 2019 rok, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP