Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras
Fot. Mikołaj Kuras

Chińczycy wybierają bydgoską Akademię Muzyczną

W Kujawsko-Pomorskiem mieszka i studiuje coraz więcej cudzoziemców. Cudzoziemscy żacy wybierają najczęściej bydgoską Wyższą Szkołę Gospodarki i Uniwersytet Mikołaja Kopernika – wynika z danych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy.  

 

– To duży sukces naszych uczelni, który potwierdza ich renomę i wysoki poziom, a także rangę naszego regionu jako liczącego się ośrodka akademickiego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W roku akademickim 2016/2017 studiowało w naszym regionie blisko 1 300 osób z zagranicznymi paszportami, nieco więcej kobiet niż mężczyzn, w przeważającej mierze na kursach stacjonarnych. Byli obecni na jedenastu spośród dziewiętnastu uczelni naszego województwa, decydując się najczęściej na naukę w którymś z naszych uniwersytetów lub jednej z naszych uczelni ekonomicznych (łącznie 81 proc.) – przede wszystkim w Wyższej Szkole Gospodarki (37 proc., 469 osób) i UMK (36 proc.). Ale zagranicznymi studentami, w tym jedenastką z Chin, może się też pochwalić bydgoska Akademia Muzyczna.

 

W minionym roku akademickim studenci obcokrajowcy najczęściej wybierali szkoły w Bydgoszczy (974 studentek i studentów), w dalszej kolejności w Toruniu (286) i Włocławku (10). Wśród kierunków prym wiodą nauki społeczne (sklasyfikowane łącznie z ekonomią; 23 proc.) i medycyna (19 proc.).

 

Nasi młodzi goście są obywatelami 59 państw: 27 europejskich, a także państw Afryki i Azji. Największą grupą narodowościową są Ukraińcy (ponad połowa), ale studiują u nas także m.in. Norwegowie (7 proc., 90 osób, wszyscy na UMK), Turcy (5,6 proc.), Białorusini (5 proc.), Szwedzi (4 proc.), Hiszpanie (3,6 proc.) i Rosjanie (3 proc.).

 

Wszystkie informacje za Urzędem Statystycznym w Bydgoszczy.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 lipca 2017 r.