Aktualności

Zakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Zakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Centrum Pulmonologii: nowe mury, nowy sprzęt, kompetentny personel

Marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski uczestniczyli w czwartek (15 grudnia) w uroczystości związanej z zakończeniem kolejnej inwestycji w kompleksie regionalnego Centrum Pulmonologii (CP) w Bydgoszczy. Nowa część kompleksu pomieści oddział leczenia niewydolności oddechowej i oddział rehabilitacji oddechowej, a także izbę przyjęć ze specjalnie izolowaną strefą dla pacjentów z chorobami zakaźnymi. Inwestycja jest częścią marszałkowskiego pakietu stulecia, obejmującego modernizację kluczowych placówek medycznych regionu, którego wartość przekracza 1,5 mld złotych.

 

– Rozbudowa i modernizacja Centrum Pulmonologii, szpitala wysokospecjalistycznego, jednej z najlepszych tego typu placówek w kraju, która do niedawna funkcjonowała w niełatwych warunkach, to jeden z naszych sukcesów w segmencie medycznym. Cieszę się, że te mury i zlokalizowany tu sprzęt najnowszej generacji służyć będą nowoczesnej diagnostyce i terapii.  Jest naszą ambicją, by był to poziom światowy współczesnej medycyny  – podkreślił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki. – Gratuję dyrekcji szpitala i wszystkim, którzy przyłożyli rękę do tego projektu. Życzę by ten piękny obiekt dobrze służył pacjentom.

 

Przypomniał też, że w należącym do CP kompleksie w Smukale powstaje centrum rehabilitacyjne dla seniorów. Profil tej placówki to z jednej strony opieka długoterminowa, z drugiej aktywna rehabilitacja poszpitalna.

 

Wicedyrektor CP do spraw medycznych Bogusław Jasik akcentował w swoim przemówieniu, że podstawą każdej organizacji, szczególnie takiej jak szpital, są kadry. – Dobry zespół, zespół merytoryczny, a taki mamy, żeby mógł działać właściwie i bezpiecznie, musi działać w dobrych warunkach – mówił. 

 

W uroczystości w kompleksie przy ul. Seminaryjnej uczestniczyli też m.in. biskup ordynariusz diecezji bydgoskiej Krzysztof Włodarczyk, radni województwa Marek Domżała i Michał Krzemkowski, a także reprezentujący bydgoski samorząd miejski wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagłoba-Zygler oraz radni miasta Elżbieta Rusielewicz, Katarzyna Tomaszewska, Katarzyna Zwierzchowska, Janusz Czwojda i Ireneusz Nitkiewicz.

 

Kosztem 30 milionów złotych zostało przebudowane, rozbudowane i podniesione o jedną kondygnację jedno ze skrzydeł kompleksu CP. Obiekt, którego łączna powierzchnia to 4 tysiące metrów kwadratowych, ma teraz trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Poziom -1 to strefa dostaw, magazynów, zaplecza socjalnego i pomieszczeń technicznych. Na poziomie 0 umieszczono izbę przyjęć z tak zwanych boksem melcerowskim (czyli salą dla pacjentów z chorobami wysoce zakaźnymi) i pracownię endoskopową. Poziom +1 jest przeznaczony dla oddziału leczenia niewydolności oddechowej  (z pododdziałem nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej i laboratorium zaburzeń snu); poziom +2 dla oddziału rehabilitacji oddechowej (chodzi m.in. o rehabilitację w powikłaniach pocovidowych, nasze CP jest jedynym niewielu szpitali, które się tym zajmują). Elementem inwestycji były też modernizacja sieci wodociągowej i energetycznej oraz wyposażenie kompleksu w instalację fotowoltaiczną i pompy ciepła.  

 

Trzy dolne kondygnacje są już praktycznie gotowe na przyjęcie pacjentów, najwyższa jest w trakcie wyposażania. W czerwcu Centrum Pulmonologii otrzymało grant z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na zakup sprzętu dla zlokalizowanych tu jednostek, m.in. tomografu komputerowego najnowszej generacji (64 rzędy, 128 warstw), który jest tu jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych, oraz bronchoskopów.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 grudnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia 2022 r.

 

Zakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPZakończenie inwestycji w Centrum Pulmonologii, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP