Aktualności

Panorama Bydgoszczy, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Panorama Bydgoszczy, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Bydgoszcz z paszportem turystycznym

Zapraszamy w kolejną podróż po Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc z „Paszportem Turystycznym”. W VI edycji „Paszportu” znaleźć można propozycje wakacyjnych wypadów, które układają się w ciekawe trasy – to właśnie nasze Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc. Co tydzień wspólnie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną będziemy prezentować jedno z wartych odwiedzenia miejsc w regionie – tym razem jest to Bydgoszcz.

 

Bydgoszcz

Wiele polskich miast eksponuje silny związek z rzeką, ale niewiele potrafi wykorzystać swój wodny potencjał tak, jak Bydgoszcz. Widać to szczególnie na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH₂O. Na Barce Lemara dowiemy się jak wyglądało codzienne życie szyprów. Wyspa Młyńska, dziś ulubione miejsce spotkań, spacerów i zabaw, przypomina młyńskie tradycje i historię Mennicy Królewskiej. W Muzeum Kanału Bydgoskiego zrozumiemy, jak istotną rolę odegrał on w rozwoju miasta. Spacer plantami nad Starym Kanałem to chwila wytchnienia i osobliwe spotkanie z historią. Niezwykłą panoramę Bydgoszczy podziwiać można z tarasu widokowego Wieży Ciśnień. W Muzeum Mydła i Historii Brudu poznamy higieniczne rytuały, te sprzed wieków i kilkudziesięciu lat. Introligatornia to stylowe miejsce, w którym tradycyjnymi metodami przywraca się życie zniszczonym woluminom. W Muzeum Fotografii można poznać historię jej początków. Exploseum to prawdziwa eksplozja wrażeń i emocji. Można tu zobaczyć, posłuchać i dotknąć mrocznej wojennej historii fabryki nitrogliceryny. Szlak TeH₂O to obietnica przygody i odkrywania krok po kroku ciekawych wątków z życia miasta nad Brdą.

 

Zobacz Bydgoszcz na kartach ,,Paszportu Turystycznego” (PDF)

 

JuraPark Solec

 

JuraPark w Solcu Kujawskim to miejsce, w którym podróż do zaginionego świata trwa zaledwie chwilę. Wędrując parkowymi alejkami można wkroczyć w swiat dinozaurów – w parku zrekonstruowano ponad sto osobników naturalnej wielkości. Niektóre eksponaty są imponujących rozmiarów, jak 13-metrowy szkielet opistocelikaudii w Muzeum Ziemi. Pokaźna kolekcja skamieniałości prezentuje poszczególne okresy życia na naszej planecie. O tym jak wyglądał świat roślin w erze dinozaurów przekonać się można w Ogrodzie Zimowym. Małe, szybkie i zwinne osobniki zgromadzono w parku owadów. Na koniec solidna dawka emocji, czyli podróż do zaskakująco realnego świata w Kinie Emocji Cinema 5D.

 

Ostromecko

Niedaleko Bydgoszczy, w malowniczym zakolu Wisły, jest miejsce urzekające pięknem, niezwykłą historią, zachwycające przyrodą i rozbrzmiewające muzyką – Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku. Urokliwy klasycystyczny Pałac Nowy wpisuje się w pełne osobliwej roślinności ogrody w stylu angielskim. Zaprojektował je pruski ogrodnik królewski, Peter Joseph Lenné – współtwórca słynnych poczdamskich ogrodów Sanssouci. Spacerując alejkami parku dochodzimy do barokowego Pałacu Starego – rezydencji w stylu saskiego rokoka, otoczonego urokliwym ogrodem włoskim. Jego wnętrze skrywa unikatową (jedną z trzech w Polsce i nielicznych w Europie) Kolekcję Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego.

 

Przed nami kolejny weekend pełen atrakcji. Wenecja, Toruń, Bydgoszcz – oto nasze propozycje.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji to największy w Europie skansen zabytkowych parowozów i pojazdów trakcyjnych przeznaczonych na tor o rozstawie 600 mm. Tę wyjątkową kolekcję warto zwiedzić podczas Weneckiej Nocy z Parowozami, na którą zapraszamy w najbliższą sobotę, 23 września. Buchające parą parowozy rozświetlone blaskiem gwiazd, to widok gwarantujący niezapomniane wrażenia. Wszystko pod osłoną nocy i przy dźwiękach muzyki amerykańskiego południa.

 

Wyjątkowa noc szykuje się także w Toruniu. 23 września o godz. 20  miastem zawładną anioły. Na Rynku Staromiejskim zobaczymy podniebny spektakl „Plac Aniołów” w wykonaniu francuskiej grupy Gratte Ciel. Z nieba posypie się biały puch, a nad głowami zatańczą anioły wykonujące podniebne akrobacje. Naturalną scenografią anielskiego pokazu będzie toruńska starówka. Tego nie można przegapić! Ale to nie wszystko. Po spektaklu warto zostać w grodzie Kopernika i skorzystać z atrakcji przygotowanych w ramach „Nocy Kultury”. Toruń świętuje na całego, bo powód ma zacny – 20. rocznica wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Bydgoszcz zaserwuje nam sporą dawkę sportowych emocji. Brda ponownie stanie się areną zmagań wioślarskich ósemek. Przed nami XXVI Wielka Wioślarska o Puchar Brdy (23 września). AZS Toruń czy LOTTO Bydgostia? Uniwersytet Oxford czy Uniwersytet Cambridge? Oj, będzie się działo! Wsparcie kibiców obowiązkowe.

 

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 22 września 2017 r.

 

Pałac  w Ostromecku, fot. Zespół Pałacowo-Parkowy w OstromeckuJura Park w Solcu Kujawskim, Fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaJura Park w Solcu Kujawskim, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaJura park w Solcu Kujawskim, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaBydgoszcz, fot.Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaBydgoszcz_Barka Lemara, fot. Tymon MarkowskiBydgoszcz_Muzeum Mydła i Historii Brudu, fot. Tymon MarkowskiBydgoszcz-spichrze, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaBydgoszcz-widok na Operę Nova, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystytcznaPanorama Bydgoszczy, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaKolekcja zabytkowych fortepianów w Ostromecku, fot. Zespół Pałacowo-Parkowy w OstromeckuMuzeum Fotografii w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiPałac w Ostromecku, fot. Zespół Pałacowo-Parkowy w OstromeckuStary Kanał Bydgoski, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna