Aktualności

Gala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Gala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Bydgoski „Mechanik” świętuje 110-lecie

W sobotę (14 maja) w Bydgoszczy świętowano okrągły jubileusz 110-lecia istnienia szkoły, której kontynuacją jest od wielu dziesięcioleci Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego. Szkoła ta, powszechnie nazywana „Mechanikiem”, jest prekursorem wszystkich szkół technicznych w mieście nad Brdą. Z okazji jubileuszu marszałek województwa uhonorował ją Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranienisis. W uroczystej gali w Operze Nova wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Bydgoski Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego to placówka, która wydała wiele pokoleń przyszłych znakomitych inżynierów, jak na przykład Edmund Obiała, budowniczy stadionu olimpijskiego w Sydney oraz nowego stadionu Wembley. W gronie jej absolwentów są też humaniści, m.in. prozaik i dziennikarz radiowy Jerzy Sulima-Kamiński, autor bydgoskiej sagi „Most Królowej Jadwigi”, pozycji obowiązkowej dla każdego miłośnika historii grodu nad Brdą. Główne uroczystość poprzedziło złożenie przez absolwentów kwiatów na grobie patrona szkoły Franciszka Siemiradzkiego na bydgoskim Cmentarzu Starofarnym. Potem w parafii pw. Świętej Trójcy odprawiona została msza święta w intencji uczniów, nauczycieli i absolwentów.

 

Kulminacją sobotnich obchodów była gala w bydgoskiej Operze Nova. Uświetnił ją występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, który swoją siedzibę posiada właśnie w ZSM nr 1. W czasie uroczystości przypomniano historię placówki, wręczono też wyróżnienia zasłużonym pracownikom i przyjaciołom szkoły.

 

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, gratulując pięknego jubileuszu, zauważył, że chociaż najczęściej obchodzimy okrągłe jubileusze instytucji, które na przestrzeni dekad czasami wielokrotnie zmieniały lokalizację, to tym razem jest odwrotnie: – To Szkoła trwa od ponad 110 lat, a zmieniają się instytucje. Potężny gmach z narożną wieżą przy ul. Św. Trójcy od ponad wieku góruje nad okolicą dzisiejszego Ronda Grunwaldzkiego, choć jego pierwsi użytkownicy patrzyli jeszcze z okien tego budynku na barki płynące starym Kanałem Bydgoskim. Zmieniały się czasy, zmieniały nazwy szkoły, zmieniał się widok z okien budynku przy ul. Św. Trójcy, zniknęła część Starego Kanału. A ten piękny wyniosły gmach, od początku swego istnienia służący edukacji, trwa nadal!

 

Budynek przy ul. Św. Trójcy oddano do użytku w październiku 1911 roku, a ówczesna Królewsko-Pruska Szkoła Rzemiosł i Przemysłu zainaugurowała działalność z początkiem roku szkolnego 1911/1912. 110 lat temu kształcono tu na kierunkach architektura i rzemiosło artystyczne, malarstwo dekoracyjne i grafika, rzeźbiarstwo oraz tkactwo, a nawet haft artystyczny! Według zamysłu niemieckich władz Bydgoszczy szkoła miała stanowić podwaliny do powołania nad Brdą uniwersytetu. Już wkrótce przemianowano ją też na Akademię Przemysłu Artystycznego. Wybuch I wojny światowej pokrzyżował te plany. Po powrocie Bydgoszczy do wolnej Polski w 1920 roku jeszcze przez kilka lat kontynuowano działalność szkoły pod nazwą Państwowa Szkoła Przemysłu Artystycznego, jednak już wkrótce władze państwowe zdecydowały, że w czasach odbudowy kraju bardziej potrzeba rzemieślników niż artystów. Szkołę artystyczną zlikwidowano, a w jej miejsce powołano średnią Państwową Szkołę Przemysłową, która rozpoczęła swą działalność w roku szkolnym 1923/24, a jej dyrektorem został inż. Franciszek Siemiradzki. Uniwersyteckie ambicje Bydgoszczy musiały więc jeszcze poczekać na realizację. Niemniej przez kolejne dziesięciolecia wiele osób otrzymało w tych murach solidne wykształcenie oraz wsparcie na wstępie kariery zawodowej, a wielu także na drodze dalszego kształcenia. Po II wojnie światowej tradycje przedwojennej „Przemysłówki” pięknie kontynuuje właśnie Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego.

 

– To bardzo ważne, by szkolenie zawodowe budowane było nie tylko w oparciu o aktualne zapotrzebowanie rynku pracy i wymagania postępu technicznego, ale by wspierało się na silnym fundamencie tradycji i doświadczenia – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczając, na ręce dyrektor Ewy Ankiewicz-Jasińskiej, Medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Po gali w Operze Nova w amfiteatrze nad Brdą została wykonana wspólna pamiątkowa fotografia, złożono też kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku, a następnie uczestnicy jubileuszu przemaszerowali ulicami Bydgoszczy do gmachu ZSM nr 1. Tu w sali gimnastycznej odbyły się pokazy uczniów, nie zabrakło też spotkań absolwentów, którzy w szkolnych salach z sentymentem wspominali swoje lata szkolne. Chętni mogli zwiedzić placówkę, zajrzeć do izby tradycji oraz zobaczyć warsztaty szkolne. Jubileusz zakończył bal absolwentów.

 

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

 

16 maja 2022 r.

 

Gala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKPGala jubileuszowa w Operze Nova, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP