Aktualności

Budżet 2017 prezentuje skarbnik województwa Paweł Adamczyk, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Budżet 2017 prezentuje skarbnik województwa Paweł Adamczyk, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Budżet województwa 2017

Sejmik przyjął 19 grudnia przedstawiony przez zarząd województwa nasz budżet na przyszły rok. To budżet zbilansowany – po stronie dochodów i po stronie wydatków zapisaliśmy w nim tę samą kwotę: blisko 850 milionów złotych. Jesteśmy jednym z czterech regionów w kraju, które nie zakładają deficytu w 2017 roku.

 

Największymi przychodami przeszłorocznego budżetu województwa – 33 procent – będą dotacje Unii Europejskiej, w tym środki na realizację przedsięwzięć w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Drugim największym źródłem przychodów (31 proc.) jest nasz udział w podatkach dochodowych, w tym przede wszystkim w podatkach od firm (23 proc.).

 

Największą część budżetowego tortu wydatków (40 proc.) pochłoną transport i łączność. Zakładamy też hojne finansowanie edukacji (11 proc.) oraz kultury i dziedzictwa narodowego (10 proc.). Co trzecia wydana w przyszłym roku budżetowa złotówka zostanie przeznaczona na inwestycje. Wydatki majątkowe zaplanowaliśmy na poziomie ponad 270 milionów złotych.

 

Przyszłoroczna pula budżetowa jest wyższa od tej z roku 2016 zarówno po stronie dochodów (o 15 proc.), jak i po stronie wydatków (16 proc.).

 

Tylko cztery województwa zaplanowały swoje budżety bez deficytu – oprócz kujawsko-pomorskiego są to mazowieckie, łódzkie i opolskie.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 grudnia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia 2016 r.