Aktualności

DW 241, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
DW 241, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Budujemy nowe rondo w Sępólnie Krajeńskim

Rozpoczęła się budowa nowego ronda w Sępólnie Krajeńskim w ciągu drogi wojewódzkiej nr 241. Zadanie o wartości blisko 5 mln złotych finansowane jest z budżetu samorząd województwa. Trwają też zaawansowane prace nad projektem obwodnicy Sępólna Krajeńskiego.

 

– To kolejna inwestycja związana z modernizacją ważnej drogi wojewódzkiej łączącej powiaty nakielski, sępoleński i tucholski – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Wcześniej zbudowaliśmy obwodnicę Nakła i Mroczy. W obu miastach, a także w Kcyni, dobudowaliśmy bezpieczne ronda. Kolejne powstanie w Sępólnie, co zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo w obrębie skrzyżowania sąsiadującego z linią kolejową. Docelowo wyprowadzimy cały tranzyt z Sępólna na obwodnicę. Za nami już pierwsze konsultacje społeczne, które pomogą wybrać najlepsze rozwiązania.

 

Nowe rondo w Sępólnie Krajeńskim powstanie na połączeniu ulic T. Kościuszki, ks. J. Popiełuszki i Odrodzenia. Projekt zakłada budowę czterowlotowego skrzyżowania z wyspą centralną. Jezdnie dochodzące do ronda będą rozdzielone wysepkami. Ułatwi to przekraczanie jezdni pieszym. Wokół ronda dobudowane zostaną ścieżki pieszo-rowerowe. Przebudowane zostaną także przyległe zjazdy.

 

Za prace odpowiada firma Marbruk w powiecie chojnickim. W pierwszej kolejności realizowane są roboty związane z przebudową sieci podziemnych: wodociągowej i kanalizacyjnej. W trakcie prac występują przewężenia jezdni i ograniczenia prędkości. Zakończenie wszystkich podstawowych prac planowane jest jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu województwa to 4,7 mln zł. Nowa infrastruktura będzie po odbiorach objęta 7-letnią gwarancją.

 

W ubiegłym roku zleciliśmy remonty drogi wojewódzkiej nr 241 na odcinkach o łącznej długości 15 kilometrów. Pochłonęły one 30 mln zł:

 

  • Więcbork-Wiele (powiat sępoleński, koszt 12,3 mln zł)
  • Wysoka Wieś-Małym Mędromierz (powiat tucholski, koszt 4,5 mln zł)
  • Trzciany-Skarpa (powiat sępoleński, koszt 6,7 mln zł)
  • Grochowiec-Sępólno Krajeńskie (powiat sępoleński, koszt 2,1 mln zł)
  • Wieszyce-Brzuchowo (powiat tucholski, koszt 4,3 mln zł).

 

W tym roku zlecone zostaną kolejne zadania. Oprócz budowy ronda w Sępólnie Krajeńskim przebudowany zostanie odcinek Mały Mędromierz-Brzuchowo (długość 3,7 km, powiat tucholski).

 

Projektujemy obwodnicę

 

W ubiegłym roku podpisana została umowa na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, z uzyskaniem decyzji środowiskowej i opracowaniem dokumentacji projektowej, dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego. Wartość tych prac to 1,4 mln zł. Odbyły się już pierwsze spotkania z samorządem lokalnym i przedstawicielem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która odpowiada za budowę części obwodnicy, którą przebiegać ma droga krajowa nr 25 (Bydgoszcz-Koszalin). Pozwoli to docelowo na wyprowadzenie całego tranzytu z Sępólna Krajeńskiego. W kwietniu zakończyliśmy też konsultacje społeczne z mieszkańcami, które pozwolą wybrać najlepszy wariant. Zobacz Projektujemy obwodnicę Sępólna Krajeńskiego

 

Gotowi na duże inwestycje

 

Tylko w tym roku na wojewódzkie drogi w budżecie województwa kujawsko-pomorskiego zabezpieczyliśmy ponad pół miliarda złotych. Na kolejne lata Urząd Marszałkowski pozyskał też 136 mln euro środków unijnych, które wydamy m.in. na nasz regionalny program budowy obwodnic. Na część zadań związanych z rozbudową infrastruktury drogowej wykorzystamy też zdobyte dofinansowanie centralne (ok. 170 mln zł na obwodnice i około 450 mln na rozbudowę innych dróg). Czytaj też:  Rekordowe wydatki na inwestycje drogowe w 2023 roku

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

10 maja 2023 r.