Aktualności

Otwarcie wystawy poświęconej gen. Zbigniewowi Nowkowi fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Otwarcie wystawy poświęconej gen. Zbigniewowi Nowkowi fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Bohater, patriota, autorytet

Działał w opozycji antykomunistycznej, w 1981 roku kierował strajkiem studenckim na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, szefował Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów, współtworzył polskie służby specjalne, stał na czele Urzędu Ochrony Państwa. W piątą rocznicę śmierci hołd gen. bryg. Zbigniewowi Nowkowi oddali marszałek Senatu w latach 1997-2001 Alicja Grześkowiak i wicemarszałek Senatu VIII kadencji Jan Wyrowiński, marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz członkowie zarządu i radni województwa. W uroczystym spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyła też żona generała Anna Nowek.

 

Generał Zbigniew Nowek był patriotą i człowiekiem wierzącym w niepodległość Polski, o którą walczył. Swoją postawą potrafił zjednać ludzi i przekonać ich do swoich wartości. Dla wielu był autorytetem w tym jak powinien wyglądać patriotyzm – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

 

O bohaterach trzeba pamiętać tu i teraz. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy wrócili do tego czym oni żyli i pamiętali, że wolność jest nam nie dana, ale zadana – dodała przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

W sali noszącej imię gen. Zbigniewa Nowka w Urzędzie Marszałkowskim w poniedziałek (17 czerwca) została otwarta wystawa poświęcona byłemu szefowi UOP. Na dziesięciu planszach przedstawiono m.in. jego działalność w NZS i opozycji antykomunistycznej, a także pracę w służbach specjalnych. Wystawę na zlecenie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego przygotowała Książnica Kopernikańska. Część materiałów z domowego archiwum udostępniła Anna Nowek.

 

Zbigniew Nowek urodził się 1 lipca 1959 roku w Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W działalność opozycji antykomunistycznej zaangażował się w czasie studiów. W latach 1980–1981 był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK. Karierę w służbach specjalnych rozpoczął w 1990 roku w nowoutworzonym UOP. W latach 1990–1997 był szefem Delegatury UOP w Bydgoszczy. W listopadzie 1997 został awansowany na stanowisko zastępcy szefa UOP, a 6 lutego 1998 objął funkcję szefa Urzędu, którym kierował do października 2001 roku. W latach 2005-2008 był szefem Agencji Wywiadu. W 2010 roku pełnił obowiązki szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Był również członkiem Kapituły Medalu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którym sam został odznaczony w uznaniu zasług na rzecz walki o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i prawa człowieka. Zmarł 17 czerwca 2019 roku. Kilka dni później sali 208, w której odbywają się posiedzenia zarządu województwa, nadano imię gen. Zbigniewa Nowka.

 

Zobacz też:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 czerwca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca 2024 r.