Aktualności

W Pampelunie, fot. www.runtosantiago.pl
W Pampelunie, fot. www.runtosantiago.pl

Biegacze dotarli do Santiago de Compostela

Uczestnicy pielgrzymki biegowej do Santiago de Compostela po pokonaniu ponad 3,5 tys. km dotarli w poniedziałek (24 października) do celu swojej wyprawy – katedry św. Jakuba. Marszałek Piotr Całbecki, który objął wydarzenie patronatem honorowym, spotkał się z biegaczami dwukrotnie – pierwszego dnia w Toruniu oraz tuż przed metą w Pampelunie. Więcej informacji na www.runtosantiago.pl.

 

W sztafecie biegowej prowadzącej z Brodnicy do stolicy hiszpańskiej Galicji uczestniczyło 27 biegaczy oraz 4 członków obsługi. Pierwszy odcinek prowadził trasą Camino Polaco – kujawsko-pomorskimi drogami św. Jakuba z Brodnicy przez Szafarnię, Golub-Dobrzyń, Toruń, Gniewkowo, Inowrocław i Mogilno. Następnie biegacze przez Wielkopolskę i Dolny Śląsk dotarli do Bolesławca. W Toruniu przy Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła z biegaczami spotkał się marszałek Piotr Całbecki.

– Po raz pierwszy w historii pielgrzymowania drogami świętego Jakuba biegacze mierzą się z tak długim dystansem – mówi marszałek Piotr Całbecki. – To doskonała okazja do promocji Camino Polaco w kraju i w Europie. To także namacalny przykład działania wspierającego integrację europejską i nawiązanie do korzeni, na których zbudowana jest wspólnota europejska. Przypomnę przy tej okazji, że to św. Jan Paweł II spopularyzował ideę pielgrzymowania z najdalszych zakątków Europy do Santiago de Compostela.

 

W kolejnych dniach pokonali odcinki Bolesławiec-Lipsk, Lipsk-Moguncja (Mainz), Moguncja-Reims, Reims-Paryż, Paryż-Poitiers, Poitiers-Pampeluna. W stolicy Navarry członkowie sztafety ponownie spotkali się z marszałkiem Piotrem Całbeckim. Metą kolejnego etapu była stolica Kastylii Leon, znana z monumentalnej katedry. Dziewiątego dnia kolumna biegowa dotarła do Santiago de Compostela. Następnego dnia uczestnicy zwiedzili katedrę Św. Jakuba Większego, pierwszego z apostołów, który zginął śmiercią męczeńską. Stamtąd udali się do Fisterry, najbardziej wysuniętego na zachód przylądka Półwyspu Iberyjskiego.

Podczas akcji prowadzona jest zbiórka pieniędzy na pomoc chorej na mózgowe porażenie dziecięce brodniczance Magdalenie Janke.

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie „Brodnica Biega”, które od lat organizuje imprezy biegowe, takie jak ,,Dycha Anny Wazówny” i ,,Charytatywny Bieg Mikołajkowy”. Największym dotychczasowym wydarzeniem była pielgrzymka biegowa do Rzymu w roku 2014. Wówczas brodniczanie pobiegli do Watykanu na mszę kanonizacyjną Jana Pawła II.

Zobacz Ruszył bieg do Santiago de Compostela (zdjęcia)

Departament Sportu i Turystyki

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

26 października 2022 r.

Pierwszy dzień biegu do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPierwszy dzień biegu do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPierwszy dzień biegu do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPierwszy dzień biegu do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPierwszy dzień biegu do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPierwszy dzień biegu do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPierwszy dzień biegu do Santiago de Compostela, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWinnica, fot. www.runtosantiago.plPod wieżą, fot. www.runtosantiago.plWe Francji, fot. www.runtosantiago.plZ busa, fot. www.runtosantiago.plBiegacze, fot. www.runtosantiago.plPod MOguncją, fot. www.runtosantiago.plW Pampelunie, fot. www.runtosantiago.plPod katerdą w Santiago, fot. www.runtosantiago.pl