Aktualności

Biało-czerwone święta

Biało-czerwone święta

Współorganizowane przez samorządowe władze województwa obchody Święta Flagi Państwowej oraz 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się 2 i 3 maja w Bydgoszczy i Toruniu. W programie między innymi uroczystości wojskowe, pikniki i koncerty.

 

Obchody w Bydgoszczy

Bydgoskie obchody pod patronatem wojewody Ewy Mes, marszałka Piotra Całbeckiego, prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz dowódcy Garnizonu Bydgoszcz generała Edwarda Gruszki odbędą się na placu Wolności oraz Starym Rynku.

 

Uroczystość z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej połączona z koncertem Orkiestry Wojskowej odbędzie się w sobotę (2 maja) w południe pod pomnikiem na placu Wolności. Niedzielne (3 maja) obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczną się o godzinie 11 na Starym Rynku uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy. Po odegraniu hymnu państwowego, podniesieniu flagi na maszt i oficjalnych wystąpieniach wystąpi Orkiestra Wojskowa. Podczas uroczystości odbędzie się także organizowany z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego pokaz Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W bydgoskich obchodach weźmie udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

 

 

Fot. Tymon Markowski

Obchody w Toruniu

Patronat nad toruńskimi uroczystościami objęli wojewoda Ewa Mes, marszałek Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i dowódca Garnizonu Toruń pułkownik Dariusz Adamczyk.

Ceremonia wojskowa z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (2 maja) odbędzie się o godzinie 11 na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej przy Bramie św. Ducha. Po niej zaplanowano uroczystą defiladę samochodów zabytkowych. Między godziną 11 a 16 na Bulwarze Filadelfijskim odbędzie się „Piknik nad Wisłą”. W programie pokazy wioślarskie, turniej siatkówki plażowej oraz gry i zabawy dla dzieci z nagrodami. Odbędzie się także pokaz gotowania na gigantycznej patelni wraz z degustacją. W południe na Rynku Staromiejskim rozpocznie się „Piknik Patriotyczny”. W programie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, pamiątkowe zdjęcie z flagą oraz pokaz samochodów zabytkowych. Zachęcamy także do udziału w akcji „Ubierz się na biało-czerwono”: uczestnicy uroczystości, którzy w swym ubiorze zaznaczą biało-czerwony kolor, otrzymają upominek od organizatorów. O godzinie 20 odbędzie się koncert Marcina Wyrostka. W sobotnich uroczystościach weźmie udział wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

Niedzielne (3 maja) obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczną się uroczystą mszą świętą na Rynku Staromiejskim pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Suskiego. Wcześniej uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod tablicą przy kościele Św. Ducha w hołdzie obywatelom Torunia, którzy w wielotysięcznych demonstracjach 1 i 3 maja 1982 roku odważnie wystąpili w obronie wolności i solidarności. Po mszy odbędzie się uroczystość wojskowa, a po niej „Poloneza” zatańczą członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń”. O godzinie 14 odbędzie się akcja „Życzenia dla Ojczyzny”, podczas której uczestnicy uroczystości będą składać wpisy na dwumetrowej instalacji w kształcie Polski. W niedzielnych obchodach będzie uczestniczył marszałek Piotr Całbecki

 

 

 

Fot. Mikołaj Kuras

 

List prezydenta Bronisława Komorowskiego na Święto Narodowe Trzeciego Maja tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 kwietnia 2015 r.