Aktualności

Bella Skyway Festival 2016, fot. Mikołaj Kuras
Bella Skyway Festival 2016, fot. Mikołaj Kuras

Skyway Festival rozświetla Toruń

Bella Skyway Festival (23-28 sierpnia) to prawdziwa eksplozja światła. Podczas imprezy zabytkowa toruńska starówka, zmieniona w fascynujące instalacje świetlne, ukazuje nowe, zaskakujące oblicze, przenosząc widzów w zupełnie inny, nieziemski wymiar. Festiwal to niezwykłe połączenie Sztuki, światła i astronomii, tak bardzo wpisanej w tradycje Torunia. Bella Skyway Festival „zasila” – energią tysięcy świateł i energią wrażeń tysięcy widzów. W 2014 roku Festiwal otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej zostając laureatem konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny”.

 

Tegoroczny Bella Skyway Festival odbywa się pod hasłem „Kalejdoskop zmian” – miejska sceneria stała się areną różnorodnych, artystycznych i eksperymentalnych przemian. Idealnie wpisuje się to w nasze Konstelacje dobrych miejsc: „Kalejdoskop – kultowa zabawka z dzieciństwa. I symbol nieograniczonej dziecięcej wyobraźni. Jedno poruszenie może zapoczątkować wielkie zmiany i stworzyć całkowicie nowy obraz rzeczywistości. Całość, ale jakże dynamiczna i różnorodna. Odcienie niebieskiego i zieleni oddają aurę natury, fiolet przywołuje „uduchowiony” obraz województwa w jego kulturalno-historycznym wymiarze. W koncepcie tym województwo kujawsko-pomorskie pokazane jest jako miejsce fascynujące i pełne różnorodnych możliwości połączeń, tworzących ciągle nowe rozwiązania, malujących wciąż nowe, piękne pejzaże.”

 

Przygotowano aż 20 świetlnych instalacji. Przez sześć festiwalowych dni, w godzinach od 20.30 do 24 będzie można zobaczyć zadziwiające, a zarazem zachwycające świetlne iluminacje, które na długo zapadną w pamięci żądnej wrażeń publiczności.

 

Astronomiczny Toruń

 

Zapewne szczęśliwy układ planet sprawił, że 19 lutego 1473 r. w Toruniu przyszło na świat wyjątkowe dziecko. Mały Mikołaj został ochrzczony w katedrze śś. Janów, gdzie do dzisiaj zachowała się średniowieczna chrzcielnica, przy której przyjął sakrament.  Tutaj spędził też pierwsze lata swojego życia. W kamienicy, w której prawdopodobnie się urodził, mieści się obecnie muzeum „Dom Mikołaja Kopernika”, ukazujące życie i dzieła tego wybitnego człowieka.

 

Niewątpliwą atrakcją Torunia jest Fontanna Cosmopolis, nawiązująca swoją formą do dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. 113 wodnych dysz rozmieszczonych na okręgach symbolizujących ziemskie orbity wyrzuca wodę, tworząc niesamowite seanse wodnych strumieni, światła i dźwięku. Obok muzyki filmowej, towarzyszącej pokazom, usłyszymy tu specjalnie skomponowany na potrzebę „kosmicznych” spektakli utwór Krzesimira Dębskiego „Cosmopolis”.

 

Któż nie chciałby dotknąć gwiazd, stanąć na Księżycu czy wylądować na innej planecie? W Toruniu te marzenia się spełniają. Wizyta w Planetarium może nas przenieść w inny, nieziemski wymiar. Siedząc wygodnie w fotelu można obserwować zamknięty w kopule bezkres wszechświata, poznawać gwiazdozbiory i odkrywać tajemnice odległych planet i galaktyk.

 

O tym jak blisko jest z Torunia do gwiazd dowiesz się więcej na stronie kujawsko-pomorskie.travel.

 

Czytaj też:

 

 

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

 

26 sierpnia 2016 r.