Aktualności

Przedmioty, które znalazły się na balowej aukcji charytatywnej, fot. Mikołaj Kuras
Przedmioty, które znalazły się na balowej aukcji charytatywnej, fot. Mikołaj Kuras

Balowa aukcja charytatywna

176 tysięcy złotych zebrano na licytacji głównej X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się w minioną sobotę (11 stycznia). Najdroższym przedmiotem na licytacji okazała się  płyta winylowa z podpisem Robbie’ego Williamsa wraz z zaproszeniem VIP na jeden z jego koncertów w Europie, która  osiągnęła kwotę 35 tysięcy złotych. Równo za 30 tysięcy złotych wylicytowano dwa przedmioty: płaskorzeźbę „Epoka Wielkiego Timerlama” i obraz „Szczęśliwa rodzina” popularnego wiktoriańskiego malarza Edwina Thomasa Robertsa.

Na dochód z balu złożą się wpłaty od par uczestniczących w imprezie, wpłaty na konto balu, a także środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. – W organizacji  licytacji co roku wspierają nas artyści, sportowcy, dyplomaci, firmy i instytucje z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości z całej Polski. Tradycyjnie otrzymaliśmy wiele przedmiotów z obszaru sztuki i cennych pamiątek. Dziękujemy za to wsparcie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pomogło ponad 160 darczyńców, którzy przekazali na licytację około 250 przedmiotów –  między innymi rękodzieło, ceramikę, dzieła sztuki, biżuterię, ciekawe wydawnictwa i kosze z produktami tradycyjnymi. Wśród darczyńców są między innymi Olga Tokarczuk, Kamil Stoch, Anita Lipnicka, Danny deVito, marszałkowie siedmiu województw, prezydenci dwunastu miast  (lista darczyńców).

Na licytacje główną trafiły:

  • obraz „Szczęśliwa rodzina” popularnego wiktoriańskiego malarza Edwina Thomasa Robertsa,
  • zestaw sześciu książek Olgi Tokarczuk („Prawiek i inne czasy”, „Bieguni”, „Księgi Jakubowe”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Opowiadania bizarne”, „Podróż ludzi księgi”) z autografem noblistki,
  • zestaw kawa herbata Rosenthal Sanssouci Ramona 12,
  • płyta winylowa z podpisem Robbie’ego Williamsa wraz z zaproszeniem VIP na jeden z jego koncertów w Europie,
  • grafika „Drzewo życia” Krystyny Szalewskiej (sygnatura nr. 1),
  • grafika z cyklu „Ludzie, sylwetki i twarze” Zdzisława Beksińskiego,
  • patera z nimfa z około 1900 r., wykonana przez czeską firmę Amfora,
  • płaskorzeźba „Epoka Wielkiego Timerlama”.

Więcej na temat przedmiotów, które traiły na licytację główną

W czasie całego balu jego uczestnicy mogli zakupić wartościowe przedmioty podczas tzw. licytacji cichej. Wśród darowanych przedmiotów są także motor żużlowy od klubu KS Toruń, koszulka reprezentacji Polski w piłce nożnej Roberta Lewandowskiego z jego podpisem, koszulka Kamila Stocha z jego podpisem, łyżwy figurowe olimpijki Natalii Kaliszek, kombinezon pilota sił zbrojnych RP, piłka z autografem prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka, koszulka z zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile z podpisami skoczków reprezentacji Polski, między innymi Kamila Stocha i Dawida Kubackiego, plecak sportowy od Agnieszki Radwańskiej, złote i srebrne pióro Pierre Cardin, chiński talerz ozdobny z żurawiami od Ambasady Chińskiej, DVD „Powrót Batmana” z autografem Danny’ego DeVito, lampa witrażowa Tiffany.

Lista przedmiotów na licytacji cichej

Pomóc można dokonując wpłaty na konto balu: 23 9511 0000 0094 8518 2000 0070 (w tytule wpisać: X Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

Więcej szczegółów na temat Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego na stronie balmarszalka.kujawsko-pomorskie.pl

Dochód z imprezy trafi do czterech instytucji w regionie niosących pomoc ubogim i niepełnosprawnym: Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński), Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński). Zbieramy też pieniądze na rzecz misji niosących pomoc potrzebującym Angoli, Indonezji i Zambii.

Czytaj też:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

9 stycznia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2020 r.

Przedmioty, które znalazły się na balowej aukcji charytatywnej, fot. Mikołaj KurasPrzedmioty, które znalazły się na balowej aukcji charytatywnej, fot. Mikołaj KurasPrzedmioty, które znalazły się na balowej aukcji charytatywnej, fot. Mikołaj KurasPrzedmioty, które znalazły się na balowej aukcji charytatywnej, fot. Mikołaj KurasPrzedmioty, które znalazły się na balowej aukcji charytatywnej, fot. Mikołaj KurasPrzedmioty, które znalazły się na balowej aukcji charytatywnej, fot. Mikołaj KurasPrzedmioty, które znalazły się na balowej aukcji charytatywnej, fot. Mikołaj Kuras