Aktualności

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Autobusy zastępcze obsługują zawieszone linie

PKS Bydgoszcz jest firmą wybraną przez Urząd Marszałkowski do obsługi zastępczej komunikacji autobusowej na zawieszonych liniach kolejowych. Uruchomiliśmy ją, zgodnie z zapowiedzią marszałka Piotra Całbeckiego, 3 stycznia. Rozkłady jazdy na stronie internetowej przewoźnika  

 

Autobusy w zastępstwie pociągów jeżdżą na trasach

  • Wierzchucin-Lipowa-Tleń (2 pary)
  • Włocławek-Kaliska-Kutno (4 pary)
  • Bydgoszcz-Unisław-Chełmża (7 par – 4 w pełnej relacji i 3 w relacji Bydgoszcz-Unisław).

 

Zorganizowaniem komunikacji zastępczej zajmował się powołany przez marszałka województwa zespół roboczy, który prowadził w tej sprawie rozmowy z czterema przedsiębiorstwami przewozowymi. Wybraliśmy ofertę PKS Bydgoszcz, która była m.in. najtańsza. Proces wyboru musiał niestety potrwać, bo także w tego rodzaju nadzwyczajnych sytuacjach niezbędne jest wypełnienie określonych procedur administracyjnych.  

 

 

Drugi z powołanych przez gospodarza województwa zespołów pracuje nad przywróceniem połączeń Laskowice-Czersk i Chełmża-Bydgoszcz. Nastąpi to 18 stycznia jeśli, zgodnie z zapowiedziami rządowymi, zostaną w tym czasie zniesione niektóre obostrzenia przeciwepidemiczne i młodzież wróci do szkół. Rozkłady jazdy są konsultowane z lokalnymi środowiskami. Za nami pierwsze ze spotkań konsultacyjnych, które jeszcze przed świętami odbyło się w Unisławiu w powiecie chełmińskim.

 

W grudniu na tory w Kujawsko-Pomorskiem wyjeżdżały codziennie 254 pociągi, w dwóch pierwszych tygodniach stycznia są to 182 składy, a po 18 stycznia, kiedy planujemy odwieszenie linii do Czerska i do Chełmży, 198.

 

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który od wielu lat jest promotorem publicznego transportu zbiorowego, w tym kolei, po wielomiesięcznych trudnych negocjacjach został zmuszony do podpisania niesatysfakcjonujących umów z operatorami kolejowymi. To sprawia, że niektóre połączenia musiały zostać, przynajmniej na jakiś czas, zawieszone. Tam właśnie, po konsultacjach z samorządami lokalnymi, uruchamiamy autobusową komunikację zastępczą.

 

Zobacz też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 grudnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 stycznia 2021 r.