Aktualności

Zalew Żurski na Wdzie (Wdecki Park Krajobrazowy, powiat świecki), fot. Daniel Pach
Zalew Żurski na Wdzie (Wdecki Park Krajobrazowy, powiat świecki), fot. Daniel Pach

Atlas województwa w sieci

Internetowy atlas geograficzny województwa kujawsko-pomorskiego działa już rok. To będący obecnie w trakcie rozbudowy portal z funkcjonalną aplikacją interaktywną, który przydaje się administracji, uczniom i studentom, a także wszystkim innym, którzy poszukują map dobrze opisujących zasoby, procesy i zjawiska. Sprawdza się zarówno jako pomoc naukowa w edukacji, jak i jako narzędzie do analiz społeczno-gospodarczych i planowania przestrzennego. Ma ponad 12,5 tysiąca użytkowników i blisko 37 tysięcy odsłon.  

 

Nasz atlas – nowoczesna, kompletna i na bieżąco aktualizowana i rozwijana monografia kartograficzno-tematyczna i geograficzno-statystyczna regionu – został opracowany na podstawie najnowszych statystycznych i środowiskowych baz danych oraz oryginalnych opracowań i autorskich wyników badań. Zasoby wyjściowe to sześć działów tematycznych, 360 map i 140 podstawowych (warstwowych) kompozycji mapowych oraz ponad 6,5 tysiąca warstw tematycznych. W bazie znajduje się też ponad 21 tysięcy map stworzonych przez użytkowników. Aplikacja interaktywna działa równie dobrze także na urządzeniach mobilnych.

 

– Portal sprawdził się jako sprawne i „inteligentne” narzędzie na potrzeby zarządzania rozwojem i strategicznego programowania, a także systemu edukacji. Przy okazji jest też kolejnym przyczółkiem promocyjnym Kujaw i Pomorza w sieci – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Opracowaniem portalu i aplikacji zajmował się na zlecenie samorządu województwa zespół naukowców Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jedna z umieszczonych tu autorskich map – stworzona przez doktora Rafała Kota z UMK, umieszczona w sekcji „Zasoby przyrodnicze i ochrona środowiska” mapa odmian krajobrazów naturalnych – została wyróżniona nadawanym przez Stowarzyszenie Kartografów Polskich prestiżowym środowiskowym tytułem Internetowej Mapy Roku 2014/21015.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 lipca 2016 r.