Aktualności

Astrobaza w Radziejowie, fot. Mikołaj Kuras
Astrobaza w Radziejowie, fot. Mikołaj Kuras

Astrobazy: propozycje grudniowych obserwacji

Obserwacje nieba za pomocą zaawansowanego sprzętu astronomicznego mogą być interesującą propozycją na jesień. Kujawsko-pomorskie astrobazy zapraszają w grudniu – w zasięgu teleskopów gwiazdozbiory jesiennego nieba, księżyc i planety naszego Układu Słonecznego.

 

Astrobazy to nowoczesne, ogólnodostępne obserwatoria astronomiczne zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, które powstały dzięki realizacji projektu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Marszałkowski program budowy astrobaz zakończył się powstaniem w Kujawsko-Pomorskiem czternastu takich obiektów w Inowrocławiu, Gniewkowie (powiat inowrocławski), Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie (powiat tucholski), Rypinie, Brodnicy, Unisławiu (powiat chełmiński), Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Dobrzyniu nad Wisłą (powiat lipnowski), Kruszwicy (powiat inowrocławski), Świeciu, Żninie oraz Złejwsi Wielkiej (powiat toruński). Każdy z nich posiada wykwalifikowaną kadrę i własny program wydarzeń edukacyjnych.

 

Nocne obserwacje nieba organizują m.in. Astrobaza Inowrocław, Astrobaza Żnin oraz Astrobaza Kruszwica, która prowadzi także koła astronomiczno-przyrodnicze i fotograficzno-astronomiczne. Stałe dyżury prowadzą astrobazy w Brodnicy (poniedziałki, godzina 18-20), Dobrzyniu nad Wisłą (piątki, godzina 20-22), Radziejowie (wtorki i czwartki, od godziny 18.30), Świeciu (poniedziałki, godzina 17.30-19.30 oraz środy, godzina 19-21), Żninie (wtorki i piątki, od godziny 18). Pozostałe astrobazy zapraszają na obserwacje i zwiedzanie po wcześniejszym zgłoszeniu.

 

Harmonogram pracy astrobaz na grudzień w tabeli.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 grudnia 2018 r.