Aktualności

Astrobaza w finale konkursu „Europa to my”

Astrobaza w finale konkursu „Europa to my”

Zrealizowany z inicjatywy samorządu województwa projekt Astrobaza Kopernik w finale Ogólnopolskiego Konkursu „Europa to my”, promującego miejsca, które się zmieniły się dzięki środkom z Unii Europejskiej. Inny finałowy projekt z naszego regionu to toruński most. Zachęcamy do głosowania w internetowym plebiscycie.

 

Konkurs „Europa to my” organizują Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Telewizja Polska oraz Radio Zet. Aby wziąć w nim udział należało zrobić zdjęcia wyjątkowych miejsc, opisać ich historię i wysłać we wskazanym terminie. Takiego zgłoszenia dokonała Ilona Dybicz, która jest koordynatorem Astrobazy w Kruszwicy. 

 

W finale konkursu znalazło się 20 miejsc z całej Polski. O tym, kto zwycięży zdecyduje internetowy plebiscyt. Głosować można do 24 lipca za pośrednictwem strony internetowej www.europatomy.eu. (można oddać jeden głos dziennie). W miejscowości zwycięzcy zostanie zorganizowany 30 sierpnia Ogólnopolski Dzień Funduszy Europejskich. Zakończy się on finałowym koncertem z największymi gwiazdami polskiej muzyki.

 

Astrobazy Kopernik to zrealizowany z inicjatywy samorządu województwa wyjątkowy na skalę kraju i Europy projekt budowy 14 ogólnodostępnych przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych. Te świetnie wyposażone lokalne centra obserwacyjno-badawcze dobrze sprawdzają się w nauce przedmiotów ścisłych (więcej o projekcie tutaj). Z infrastruktury astrobaz korzystają miedzy innymi uczestnicy marszałkowskiego projektu „Odkrywamy planety – zajęcia z kompetencji kluczowych” (więcej o projekcie tutaj). W czerwcu ponaddwudziestoosobowa grupa nauczycieli współpracujących z siecią astrobaz zakończyła studia podyplomowe z zakresu astronomii i nauk przyrodniczych w ramach projektu szkoleniowego dla nauczycieli „Klucz do uczenia” (więcej tutaj).

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 lipca 2015 r.