Aktualności

Fot. Witold Broda/Freepress.pl
Fot. Witold Broda/Freepress.pl

Archeolodzy świętują

Okolicznościową konferencją Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu uczcił w piątek i sobotę (7-8 października) trzy jubileusze: 80 lat od publikacji programu badań naukowych w zakresie archeologii pradziejowej i średniowiecznej, 70 lat Zakładu Prehistorii i 40 lat Instytutu Archeologii i Etnografii. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Piotr Całbecki.

 

Osiemdziesiąt lat temu, w 1936 roku, sekcja archeologiczna Instytutu Bałtyckiego, głównie za przyczyną aktywności Romana Jakimowicza, opublikowała program badań naukowych w zakresie archeologii pradziejowej i średniowiecznej. W 1946 roku – w ramach organizacyjnych nowo powstałego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – rozpoczął działalność Zakład Prehistorii, którego pierwszym kierownikiem został wspomniany R. Jakimowicz. W 1976 roku toruński ośrodek archeologii akademickiej uzyskał status Instytutu Archeologii i Etnografii. Wielu obecnie działających archeologów zdobywało wykształcenie w okresie jego istnienia do końca 2002 roku.

 

W piątek i sobotę (7-8 października) w siedzibie Instytutu Archeologii UMK, przy ul. Szosa Bydgoska 44/48, odbyła się okolicznościowa konferencja naukowa „80, 70, 40 – Trzy Jubileusze Archeologii Akademickiej w Toruniu”.  Konferencję wzbogaciło kilka imprez towarzyszących: przegląd filmów (m.in. TVP) z udziałem toruńskich archeologów, pokazy w ramach tzw. archeologii żywej. W siedzibie Instytutu były prezentowane dwie wystawy: okolicznościowa, poświęcona założycielowi toruńskiej archeologii akademickiej – prof. Romanowi Jakimowiczowi oraz stała, prezentująca pozamuzealne zbiory, zgromadzone w Instytucie Archeologii. Trwałym śladem spotkania będzie publikacja pokonferencyjna, która ukaże się w 2017 roku.

 

Centrum Promocji i Informacji UMK

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

7 października 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 10 października 2016 r.