Aktualności

Spotkanie z ambasadorem Kazachstanu Margułanem Baimuchanem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Spotkanie z ambasadorem Kazachstanu Margułanem Baimuchanem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Ambasador Kazachstanu w regionie

W Urzędzie Marszałkowskim gościliśmy 12 lutego ambasadora Kazachstanu w Polsce Margułana Baimuchana. To pierwsza wizyta tego dyplomaty w naszym regionie. Gospodarzem spotkania był wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

– To była bardzo obiecująca rozmowa. Nasi partnerzy z Kazachstanu są zainteresowani szczególnie sprawami związanymi z nowoczesnymi technologiami, my z kolei chcemy by na kazachskim rynku obecni byli nasi przedsiębiorcy. Myślę, że podczas dzisiejszego spotkania dokonaliśmy nowego otwarcia w naszych relacjach, które, mam nadzieję, wkrótce zostaną zintensyfikowane – mówi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

– Chciałbym podziękować za otwarcie i gościnność władz województwa kujawsko-pomorskiego. Odbyliśmy bardzo ciekawą merytoryczną rozmowę z panem marszałkiem – powiedział ambasador Margułan Baimuchan – Wybraliśmy kilka kierunków współpracy: współpracę gospodarczą, drugi filar to kultura i sport, a trzeci to szkolnictwo wyższe i nauka. Mówiliśmy też dużo o współpracy międzyregionalnej, która jest dźwignią relacji dwustronnych między Kazachstanem a Polską.

 

W potkaniu z Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyli także pełnomocnik zarządu województwa ds. współpracy międzynarodowej Grzegorz Borek oraz dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Sylwia Tubielewicz Olejnik. Wcześniej ambasador Baimuchan spotkał się z władzami Torunia oraz przedstawicielami Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych.

 

Margułan Baimuchan pełni funkcję ambasadora Kazachstanu w Polsce od 2017 roku, ale z naszym krajem związany jest od wczesnych lat 90, kiedy rozpoczął studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W służbie dyplomatycznej swojego kraju pracuje od 1999 roku. Swobodnie posługuje się językiem polskim, jest żonaty, ma troje dzieci.

 

Województwo kujawsko-pomorskie utrzymuje oficjalne kontakty z Kazachstanem od 2007 roku, kiedy zawarto umowę o współpracy z Obwodem Zachodniokazachstańskim.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 lutego 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 13 lutego 2018 r.

 

Spotkanie z ambasadorem Kazachstanu Margułanem Baimuchanem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z ambasadorem Kazachstanu Margułanem Baimuchanem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z ambasadorem Kazachstanu Margułanem Baimuchanem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z ambasadorem Kazachstanu Margułanem Baimuchanem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plSpotkanie z ambasadorem Kazachstanu Margułanem Baimuchanem, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl