Aktualności

Fot. Tymoteusz Tymiński

Ambasador Chorwacji w Urzędzie Marszałkowskim i filharmonii

Marszałek Piotr Całbecki podejmuje dziś (27 marca) w Toruniu panią ambasador Republiki Chorwacji Andreę Bekić, która przyjęła zaproszenie do Filharmonii Pomorskiej na koncert symfoniczny, podczas którego zostanie wykonany utwór współczesnego chorwackiego kompozytora (a także prawnika, wykładowcy akademickiego i polityka) Ivo Josipovića.

 

Ivo Josipović, przez ostatnie pięć lat prezydent Chorwacji (złożył urząd na początku tego roku), jest ważną postacią nie tylko chorwackiej polityki, ale także środowisk muzycznych swojego kraju. Przed prezydenturą był między innymi przez 20 lat dyrektorem festiwalu muzycznego Zagreb Music Biennale. W tej roli miał okazję przed laty odwiedzić Filharmonię Pomorską i docenić walory akustyczne jej sali koncertowej. Nie jest zresztą wykluczone, że sam zasiądzie na widowni podczas dzisiejszego koncertu, w trakcie którego zostanie wykonany jego utwór symfoniczny „Pater Perotinus Milenium Celebrat”. Więcej o koncercie na stronie FP tutaj

 

Oprócz spotkania z gospodarzem województwa kujawsko-pomorskiego, które ma charakter kurtuazyjny, i wieczoru w filharmonii ambasador Bekić ma w planie jeszcze spotkania z wojewodą i prezydentem Bydgoszczy oraz dowódcą bydgoskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).

 

Andrea Bekić, anglistka i romanistka z doktoratem w dziedzinie nauk politycznych na Uniwersytecie w Zagrzebiu, reprezentuje swój kraj jako ambasador nadzwyczajny i pełnomocny w Polsce od listopada 2013. Wcześniej była między innymi przedstawicielem Chorwacji w Komitecie Wykonawczym Europejskiego Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony oraz kierowała projektami rozwojowymi i humanitarnymi dla Maroka. Jest autorką opracowań naukowych na temat stosunków międzynarodowych i historii chorwackiej dyplomacji.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 marca 2015 r.