Aktualności

Fot. Tymon Markowski
Fot. Tymon Markowski

Aktywne ferie z „Regionem Nauk Ścisłych”

Setka gimnazjalistów z Kujaw i Pomorza weźmie udział w organizowanych w Bydgoszczy atrakcyjnych zimowiskach. Wyjazdy odbędą się w ramach przygotowanego przez Urząd Marszałkowski projektu edukacyjnego „Region Nauk Ścisłych”. W programie ćwiczenia pobudzające kreatywność, warsztaty uczące pracy w zespole, zajęcia z planowania kariery, a także szereg innych atrakcji. Pierwsza grupa rozpocznie zimowy wypoczynek w poniedziałek (16 lutego).

 

– W ramach naszych integracyjnych warsztatów uczniowie z regionu lepiej poznają samych siebie. Pomożemy im odkryć ich mocne i słabe strony oraz możliwości i ograniczenia. To wiedza i umiejętności, które pozwolą młodzieży świadomie planować własną przyszłość oraz wyznaczać cele – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Główny cel projektu „Region Nauk Ścisłych” to wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkół gimnazjalnych z obszarów wiejskich oraz zmniejszenie dysproporcji w ich osiągnięciach naukowych. Projekt, w którym uczestniczy 1,5 tysiąca uczniów z 50 gimnazjów z regionu jest realizowany w ramach trzech modułów zajęć specjalistycznych i interdyscyplinarnych we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Więcej o realizacji tego przedsięwzięcia tutaj.

 

W wyjazdach integracyjnych wezmą udział uczestnicy pierwszego modułu projektu: 100 uczniów z terenów wiejskich, zagrożonych przedwczesnym wypadnięciem z systemu oświaty.  Zaplanowano dwa turnusy zimowiska: pierwszy odbędzie się od 16 do 20 lutego, drugi od 23 do 27 lutego. Uczniowie wraz z opiekunami zostaną zakwaterowani w Hotelu Zawisza w Bydgoszczy. Do ich dyspozycji będzie centrum rekreacyjno-sportowego tego obiektu. Na uczestników czekają m.in. ćwiczenia „Kim chcę zostać? – moja ścieżka kariery”, warsztaty poświęcone zagrożeniom związanym z aktywnością w mediach społecznościowych oraz zajęcia z mediacji. Uczniowie odwiedzą także Zakład Pracy Chronionej „Baton” oraz przygotują przedstawienie „Mój wymarzony belfer”. W programie także szereg innych atrakcji i imprez integracyjnych.

 

Oficjalne rozpoczęcie warsztatów we wtorek (17 lutego) z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego. Atrakcją spotkania będzie pokaz sztuk walki jujitsu. 

 

Zadanie  jest realizowane w ramach projektu „Region Nauk Ścisłych” w Wydziale  Projektów Edukacyjnych i Stypendiów Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

 

Fot. Tymon Markowski

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 lutego 2015 r.