Aktualności

Akcja „Żaba” 2019, fot. ZDW
Akcja „Żaba” 2019, fot. ZDW

Akcja „Żaba” w Nowym Dworze

Ta akcja ma na celu ochronę migrujących żab przed rozjechaniem przez samochody. Podobnie jak ubiegłej wiosny wzdłuż odcinka drogi wojewódzkiej nr 551 w Nowym Dworze w powiecie bydgoskim pojawiły się specjalne płotki. Płazy trafiają do wiader-pułapek, w których w bezpieczny sposób są przenoszone do zbiorników wodnych. W ubiegłym roku uratowaliśmy w ten sposób prawie 1200 osobników, przede wszystkim z gatunków chronionych.

W okolicach Nowego Dworu i Ostromecka występują gatunki objęte ścisła ochroną. Są to ropuchy szare, kumaki nizinne,  grzebiuszki ziemne i żaby moczarowe. Z kolei traszka zwyczajna i żaby zielone są objęte ochroną częściową. Wszystkie gatunki są bardzo pożytecznymi zwierzętami. W skład żabiego pokarmu wchodzą miedzy innymi chrząszcze, z których większość to szkodniki roślin, ślimaki i komary.

Przejście pomiędzy terenami leśnymi i polami w okolicach Nowego Dworu jest jednym ze stałych szlaków wiosennych migracji. Zwierzęta muszą m.in. przekroczyć ruchliwą drogę wojewódzką nr 551. O ochronę płazów zwróciło się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Towarzystwo Przyrodnicze Kawka. Pierwsza akcja zabezpieczenia drogi odbyła się wczesną wiosną ubiegłego roku.

Na odcinku blisko 500 metrów ustawiono już specjalne bariery z agrowłókniny (płotki herpetologiczne). Przy nich wkopywane są wiadra-pułapki.  Akcja została uzgodniona z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Ważne liczby

  • 500 metrów to długość płotka rozstawionego wzdłuż drogi wojewódzkiej
  • nawet 121 płazów próbuje przekroczyć jezdnię jednego dnia
  • 1167 płazów udało się uratować w ubiegłym roku

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

18 marca 2019 r.

Akcja „Żaba” 2019, fot. ZDWAkcja „Żaba” 2019, fot. ZDWAkcja „Żaba” 2019, fot. ZDWAkcja „Żaba” 2019, fot. ZDW