Aktualności

83. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
83. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

83. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir

W niedzielę (12 lutego) w Bydgoszczy odbyły się uroczystości upamiętniające osiemdziesiątą trzecią rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Po uroczystym nabożeństwie w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, sybiracy wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty pod znajdującym się przy świątyni Pomnikiem Zesłańców Sybiru, upamiętniającym wywiezionych.

 

Pierwsza z masowych deportacji Polaków na Syberię, najbardziej tragiczna, przeprowadzona została przez władze sowieckie na początku lutego 1940 roku. W zimową noc wywieziono blisko 140 tysięcy ludzi. Były to głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej, i właścicieli ziemskich. Trafiły do północnych regionów ZSRR, w okolice Archangielska i Irkucka oraz do Kraju Krasnojarskiego i Komi.

 

Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona Polaków. Wielu deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło z zesłania.

 

Reprezentowaniem interesów oraz upamiętnianiem losów polskich zesłańców na Syberię zajmuje się Związek Sybiraków. W naszym regionie jego oddziały działają w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 lutego 2023 r.

 

83. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP83. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP83. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP83. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP83. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP83. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP83. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP83. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP83. rocznica pierwszych wywózek Polaków na Sybir, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP