Aktualności

Bydgoskie obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej, fot. Tymon Markowski
Bydgoskie obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej, fot. Tymon Markowski

79. rocznica wybuchu II wojny światowej

W Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Inowrocławiu oraz w wielu innych miejscowościach w całym regionie 1 września odbyły się obchody 79. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

 

Uroczystości w Bydgoszczy rozpoczęła msza św. w kościele św. Jadwigi Królowej. Po niej obecni przemaszerowali na Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy przy ul. gen. S. Grzmota-Skotnickiego 1, gdzie odbyły się główne obchody.

 

Toruńskie uroczystości odbyły się pod pomnikiem Ku Czci Poległych i Pomordowanych przez Hitlerowskiego Najeźdźcę w Latach 1939-1945 w alei św. Jana Pawła II. Po oficjalnych wystąpieniach złożono kwiaty pod pomnikiem z honorami wojskowymi.

 

Włocławskie uroczystości rozpoczęły się w południe przy pomniku Żołnierza Polskiego przy placu Wolności. W programie znalazło się wystąpienie prezydenta miasta oraz złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem.

 

W Grudziądzu obchody miały miejsce pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku. Kwiaty złożyli prezydent miasta i przedstawiciele wojska. Pamięć ofiar wojny uczciło również bicie dzwonu bazyliki św. Mikołaja.

 

Inowrocławskie obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym św. Barbary i św. Maurycego. Po niej nastąpił przemarsz pod Pomnik Obrońców Inowrocławia (u zbiegu al. Sienkiewicza, ul. Grodzkiej i prezydenta Gabriela Narutowicza), gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 sierpnia 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 września 2018 r.